Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Alman Tezgâhı Yıllardır Sürüyor"

04.10.2011 07:41
Yabancı vakıftan yardım alan belediye iddiasını reddeden Kılıçdaroğlu'na seslenen Erdoğan: Belediyelerini bir araştırsın. Özel bir konuda bir bilgi isterse lütfederler, bunu da ayrıca görüşürüz.

Başbakan Erdoğan, Alman vakıflarının bazı CHP'li belediyelere yardım ettiği yolundaki sözleri üzerine "Hangi belediye başkanı? Söz veriyorum; kulağından tutup kapının önüne koyacağım." diyen Kılıçdaroğlu'na yardımcı olma sözü verdi: "Anamuhalefet lideri kendi belediyelerine bir sorsun. Özel bir konuda bilgi isterse o zaman kendilerine yardımcı oluruz."

Başbakan Tayyip Erdoğan, Alman vakıflarının PKK ve bazı CHP'li belediyelere yardım ettiği yolundaki sözlerine tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu'na cevap verdi. Erdoğan, "Başbakan iddiasını ispat etsin. Bu hangi belediye başkanı? Söz veriyorum; kulağından tutup kapının önüne koyacağım." diyen CHP liderine "Kendi belediyelerini araştırsın. 'Hanginiz Alman vakıflarından herhangi biriyle kredi görüşmesi içinde?' diye bir sorsun." tavsiyesinde bulundu. Alman vakıflarından yardım alan CHP'li belediyelerin belde ya da ilçe belediyesi olmadığını kaydeden Erdoğan, "Bak ben bu kadarını kenara koyuyorum. Çalışma zeminini daha da daralttım. Ama özel bir konuda bir bilgi isterse lütfederler, kendisiyle bunu da ayrıca görüşürüz. Onu da medya aracılığıyla yapmamıza gerek yok. O zaman kendilerine çok daha farklı bir şekilde yardımcı oluruz. Kapıya koyup koyulmaması o kendi bileceği bir iştir.'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Güney Afrika gezisi öncesi Atatürk Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı.

Alman vakıflarının PKK'ya ve CHP'li belediyelere yardım ettiği yolunda basına yansıyan sözleriyle ilgili olarak, sözlerinin medya tarafından tam manasıyla, aynen yansıtılmadığını, bazı cımbızlamalar yapıldığını söyledi. Söz konusu vakıfların kendi konuşmasıyla gündeme gelmediğini, Alman vakıflarının, uzun zamandır Türkiye'de benzer bazı girişimlerinin olduğunu vurguladı. Bunun bilinmesi gerektiğini belirten Erdoğan, "Türkiye'de bu tezgâh yeni çalışmıyor, bu oyun yeni çalışmıyor. Benim anlattığım konu budur ve özellikle ağırlıklı BDP'li belediyelere bu söylediğim vakıflar, bu tür kredi mekanizmasını, hibe mekanizmasını çok çalıştırıyorlar. Onu da ayrıca burada ifade etmiş olayım.'' diye konuştu. Bir gazetecinin "NATO Genel Sekreteri, PKK ile mücadele konusunda Türkiye ile anlık istihbarat yapılacağını söyledi. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?" sorusu üzerine Erdoğan, anlık istihbarat paylaşımının gerek NATO ile gerekse Amerika ile devam ettiğini aktardı. ABD Başkanı Obama ile yaptığı görüşmede 'Bundan asla taviz yok, bu kararlı bir şekilde devam edecektir' mutabakatını sağladıklarını kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Zaten NATO mensubu bir ülke olarak Türkiye'ye karşı NATO'nun takınması gereken tavır bu olmalıdır. Bunun dışında bir şey olamaz. Buradaki süreç Türkiye'nin İsrail ile, Türkiye'nin Güney Kıbrıs ile bir sorunudur. Burada Güney Kıbrıs yanlış hareket içindedir. Bu, müzakere sürecini adeta sabote eden bir süreçtir. Burada İsrail'i seçmesi ayrı bir sabote sürecidir. Yanına farklı güçleri almak için attığı bir adımdır."

İsrail, bölgede yalnızlığı tercih etti

Bir gazetecinin "ABD Savunma Bakanı bölgeye gitmeden önce bir açıklamada bulunuyor ve 'İsrail bölgede yalnızlaşıyor, Türkiye ile ilişkilerini düzeltmeli' diyor. Bu konuda açıklamalarınız nelerdir?'' sorusu üzerine de Erdoğan, şunları kaydetti: "İsabetli bir açıklama yapmış. Her şeyden önce Türkiye gibi bir dostunu kaybetmek suretiyle İsrail bölgede yalnızlığı tercih etmiştir. İsrail halkı olarak değil, İsrail'in mevcut yönetimi böyle bir yanlışın içine düşmüştür. Her zaman söylüyorum, bizim bu noktadaki açıklamala rımız asla İsrail halkına yönelik değildir, hele hele ülkemdeki Musevi vatandaşlarıma yönelik hiç değildir. Bütün bu açıklamaların muhatabı tamamı ile İsrail yönetimidir. İsrail yönetimi kendi içindeki sıkıntılarını, kendi içindeki çatışmasını ne yazık ki İsrail'e bir bedel olarak ödetme durumuyla, İsrail'i karşı karşıya bırakmıştır. Amerikan bakanın yaptığı açıklama isabetlidir."

Başbakan Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde gerçekleştirecekleri gerek ikili, gerek heyetler arası toplantılarla, bölgesel ve uluslararası meseleler çerçevesindeki işbirliğinin artacağına inandığını sözlerine ekledi. 

Bu haber toplam 1592 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri