Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya, 'anadilde eğitim' talebini reddetti

14.10.2012 13:26
Almanya'da yaşayan Kürtlerin, anadilde eğitim hakkı talebine 16 eyaletin hiçbirinden olumlu yanıt gelmezken, 6 eyalet reddetti.Fırat Haber Ajansı'nın 29 Eylül'deki haberine göre Alman makamları 'Türkçe var Kürtçe'ye gerek yok' diyorlar

Almanya'da yaşayan Kürtlerin ülkedeki 16 eyalet yönetiminden "Anadilimizde eğitim, meslek seçimi, aile içi şiddet ve kötü bağımlılıklar konusunda devlet destekli seminerler almak istiyoruz" talebine 6 eyalet yazılı yanıt verdi. Bazı eyaletler "Kürtler Türkçe ve Arapça biliyor, buna gerek yok ve Türkçe eğitim veren okullar zaten var" şeklinde talebi incelemeden reddetti. Kürtçe Almanya'da sadece AIDS'ten korunma broşürleri, iltica ve gözaltı hakları belgelerinde yer alıyor.

Alman Federal Meclis'inde 15 Ekim'de yapılacak "Kürt kimliği tanınsın" kampanyasına ilişkin özel oturum yapacak

Almanya'da 1-15 Eylül 2011 tarihleri arasında "Kürt kimliği tanınsın" adlı dilekçe formlarında toplanan 50 binden fazla imza ise bu ülkede yaşayan Kürtler için bir dönem noktası olmaya aday. Federal Meclis, Kürtlerin talebi için 15 Ekim'de özel oturum yapacağına karar verirken, kampanyayı başlatan Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu (YEK-KOM)göçmenlere tanınan haklardan Kürtlerin yararlanması için girişimlerine ağırlık verdi.

Zira Almanya'nın son yıllarda en fazla tartıştığı konuların başında gelen göçmenlerin uyumuna yılda ortalama 200 milyon Euro'luk bütçe ayrılıyor. YEK-KOM ise geçtiğimiz Ağustos ayında Kürtlerin de hükümetin entegrasyon programlarından yararlanması için ülkedeki 16 eyaletin meclislerine başvuruda bulundu. Resmi rakamlara göre Almanya'daki Kürt nüfusunun 800 bin olduğuna dikkat çeken YEK-KOM, özellikle Kürt ailelerinin çocuklarını meslek eğitimlerine yönlendirme konusunda sıkıntılar yaşadığını hatırlattı.

17 Ağustos tarihli başvuruda; başta meslek seçimine ilişkin seminerler olmak üzere Almanya'daki Kürtlerin uyumunu güçlendirecek temelde hükümetten Kürtçe bilgilendirme etkinliklerinin şu 4 başlıkta organize edilmesini talep edildi: "1-Veli-öğrenci-okul-öğretmen ilişkisi çerçevesinde eğitim sistemi. 2- Meslek eğitim perspektifi. 3- Kadın-Erkek eşitliği, aile içi şiddet ve bunun önlenmesi. 4- Kötü bağımlılıklar."

HER EYALETTEN FARKLI YANITLAR!

Devlet destekli Kürtçe bilen uzmanların katılması öngörülen söz seminerler talebine şimdiye kadar sadece 6 eyaletten yanıt geldi. Baden-Würtemberg Eyaleti Meclisi 18 Eylül 2012 tarihli yanıtta talebin eyaletin uyuma bakınana gönderildiği ve inceleneceğini belirtirken, Saksonya Eyaleti Meclisi ise 13 Eylül 20120 tarihli yazışmasında söz konusu talebin eyaletin içişleri bakanlığına gönderildiğini bildirdi.

Benzer şekilde Saarland Eyaleti Meclisi, 6 Eylül 20120 tarihli cevabında Kürtlerin uyum taleplerinin gündemlerine alacaklarını duyuruyor. Aynı tarihli Bremen Eyaleti Meclisi'nin yanıtında talebin yerine getirilmesi için yasal araştırmanın yapılacağı ve her hangi bir sonuç çıktığında YEK-KOM'un muhakkak bilgilendirileceğini ifade ediliyor.

'ZATEN TÜRKÇE VAR, KÜRTÇEYE GEREK YOK'

Ülkenin doğusunda yer alan Saksonya-Anhalt Eyaleti Meclisi'nin 12 Eyül 2012 tarihli mektupta ise Kürtçe uyum çalışma talebini red edilerek şu yanıt verildi: "Eyaletteki göçmen dairesinden aldığımız bilgilere göre buradaki Kürtlerin çoğu Kürtçe bilmiyor, sadece Türkçe ile Arapça biliyor."

100 binden fazla Kürt göçmenin yaşadığı Berlin'de Kürtçe uyum talebini red eden eyalet yönetimi, Kürtlere adres olarak kentteki Türkçe okulları gösteriyor. 13 Eylül 2012 tarihli mektupta Berlin Eyalet Meclisi, hiç bağlantısı olmamasına rağmen YEK-KOM'un "Kürt kimliği tanınsın" kampanyasına 26 Nisan 2012 günü verilen yanıtları gerekçe göstererek ret ettiğini belirtiyor. Söz konusu yanıtta ise şu ibareler yer alıyor:

"Eyaletimizde Almancanın dışında gereken durumlarda Türkçe, Arapça ve Rusça dillerinde bilgiler yayınlanıyor. Kürtçe, Berlin'deki okullarda ders programında yer almıyor. Türkçe anadili öğretme çerçevesinde 32 okulda öğretiliyor. Ayrıca Türk konsolosluğu 130 ilkokulda Türkçe ders görülmesini sağlıyor. Eğitim bakanlığımız, Kürtçe ana dil öğretilmesini gerekli görmüyor."

Bu gelişmeler üzerine BDP Eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Selahattin Demirtaş,Şerafettin Elçi, Alman Federasyonu Meclisi'ne mektup gönderdi ve kampanyadaki taleplerin kabul edilmesini istedi. (Fırat Haber Ajansı ANF)
 

Bu haber toplam 3456 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri