Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya'nın başörtüsü ayıbına dost uyarısı!

02.09.2012 11:23
Alman İçişleri Bakanlığı’nın radikal hareketlere yönelik kampanya afişindeki türbanlı kadın fotoğrafı hükümeti alarma geçirdi.

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın ülkede radikal hareketlere yönelik kampanya afişinde türbanlı bir kadın kullanması tepkilere neden oldu. Türkiye, kampanyanın derhal durdurulmasını istedi.

Alman İçişleri Bakanlığı’nın radikal hareketlere yönelik kampanya afişindeki türbanlı kadın fotoğrafı hükümeti alarma geçirdi. Almanya ile Türkiye arasında sünnetten sonra şimdi de türban krizi patladı. Almanya Federal İçişleri Bakanlığı’nın radikal hareketlere yönelik kampanya afişindeki türbanlı kadın fotoğrafı hükümeti alarma geçiçiriken, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya hükümetine kampanyayı durdurması, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e de olaya el koyması çağrısında bulundu.

Merkel’e ‘harekete geç’ çağrısı

Almanya’da 21 Eylül’de billboard ve gazete ilanlarıyla start alması beklenen kampanya afişinde, türbanlı bir kadın fotoğrafıyla birlikte, “Bu bizim kızımız Fatma. Onu özlüyoruz çünkü artık onu tanıyamıyoruz. Her geçen gün daha da radikalleşiyor. Onu dini fanatiklere ve terörist gruplara tamamen kaybetmekten korkuyoruz” ifadelerine de yer verilmesi hükümetin tepkisini çekti. Yurtdışı Türklerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Müslümanları rencide ettiği gerekçesiyle Almanya’dan kampanyanın durdurulmasını istedi. Yakın takibe aldırdığı kampanyanın durdurulması için Alman hükümeti nezdinde girişim de başlatan Bozdağ, Almanya Başbakanı Merkel’e de olaya el koyması için çağrı yaptı. Bozdağ, Alman İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ve kampanyayı organize eden Güvenlik İşbirliği İnisiyatifi’nde yer alan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne de bu çatı örgütünden ayrılması önerdi.

İsrail’e şarap festivali uyarısı

Hükümet, İsrail’de tarihi Beersheva Camisi’nin bahçesinde yapılacak “Şarap Festivali” için de devreye girdi. 5 Eylül’deki festivale, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in ardından Bozdağ da tepki verdi. Bozdağ, cami bahçesinde şarap etkinliği düzenlemesini provakasyon olduğunu belirterek, İsrail’e “festivali düzenlemekten vazgeçin” dedi. Türkiye’nin bu olaya yönelik tepkisini, İsrail ile ilişkilerin dondurulması nedeniyle diplomatik kanallar yerine medya aracılığıyla iletmesi de dikkat çekti.

‘ANLAMSIZ’ AFİŞLER ALMAN DEVLETİNİ ALARMA GEÇİRDİ

Almanya Federal İçişleri Bakanlığı’nın radikal hareketlere yönelik kampanya afişindeki türbanlı kadın fotoğrafı hükümeti alarma geçiçiriken, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya’ya ‘ dost uyarısı’ gönderdi.

Bu haber toplam 2440 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri