Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya'da salatalık, marul ve domates aklandı

10.06.2011 23:53
Almanya'da ortaya çıkan ve en az 30 kişinin ölümüne neden olan EHEC bakterisinin kaynağı henüz bulunamadı.

Hastalıkla ilgili her gün yeni iddialar ortaya atılırken, uzmanlar 'salatalık, marul ve domates yemeyin' uyarısını geri çekti.

Yaklaşık dört hafta önce Kuzey Almanya'da ortaya çıkan EHEC bakterisi ile ilgili her gün yeni iddialar ortaya atılıyor. Almanya'dan sonra birçok Avrupa ülkesi ile ABD'ye kadar ulaşan EHEC bakterisinden bugüne kadar en az 30 kişi öldü. Hasta sayısı her geçen gün artarken hâlâ 2 bin 500'den fazla kişi EHEC bakterisinden dolayı tedavi altında.

Uzmanlar, EHEC bakterisininkaynağının bulunmamasına rağmen en güçlü ihtimalin sebze filizlenmesi olduğunu ve incelemelerin buraya yoğunlaştığına işaret ederken, Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü Başkanı Andreas Hensel salatalık, domates ve marul tüketilmemesi yönünde daha önce yapılan uyarının kaldırıldığını belirtti. Sebze filizleri tüketmeme uyarısının devam ettiğini ve özellikle çığ filizlerin yenmemesi ve vatandaşların temizlik kurallarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Hensel, restoranlarda bulunan sebze filizlerinin derhal imha edilmesi çağrısı yaptı.

Salgın hastalıklar üzerinde uzmanlaşam Robert Koch Enstitüsü'nün Başkanı Reinhard Burger de, salgının kaynağının kesin olarak tanımlanabilmesi için yeni bir yöntem geliştirdiklerini ifade ederek, "Bu yönteme göre salgının kaynağı büyük ihtimalle sebze filizleri." dedi. Burger Almanya'da EHEC bakterisi bulaşan hasta sayısında azalma olduğunu ancak salgının sona ermediğini ifade etti.

Bu haber toplam 2330 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri