Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya Fethullah Gülen için Godfather dedi

13.01.2014 11:03
Der Spiegel'in, Gülen Cemaati'ni konu alan haberinde ilginç benzetmeler dikkat çekti.

Almanya’nın en ciddi siyasi dergilerinden Der Spiegel’in internet sayfasında Gülen hareketini yakından takip eden gazeteci Maximilian Popp,“Gülen Hareketi: Der Pate (Godfather)” başlıklı haberinde, Cemaat’in Almanya’da nasıl örgütlendiklerine değindi.

Alman Gazeteci Popp, Gülen Cemaati ile Erdoğan arasında İran'la ilgili dış politika anlayışındaki farklılıklar ve dershanelerin kapatılmak istenmesinin ardından Türkiye’de yaşanan operasyonların bazı uzmanlar tarafından Cemaat’in intikamı olarak değerlendirildiğini bildirdi. ‘Güçlü Ağ, Godfather’şeklinde verilen haberde;

Türkiye’de Gülen Cemaati’ne karşı olanların ‘devlet içinde devlet olduğu’ savını ortaya attıklarını, yargının Cemaat tarafından kontrol edilmeye çalışıldığını belirten Popp, Fethullah Gülen’in ‘Türkiye’yi İslamlaştırma’ istediği gerekçesiyle hakkında verilen karardan dolayı 1999 yılında Amerika’ya kaçtığını yazdı.

140'DAN FAZLA ÜLKEDE NETWORK GÜCÜ

Gülen Cemaati yanlılarının yaklaşık 140'dan fazla ülkede medya, hastaneler, okullar ve bankalarda güç oluşturdukları, Erdoğan ile özellikle Kürt politikası ve dış politikada anlaşmazlığa düştükleri öne sürüldü. Gülen Cemaati’nin yurtlar, Işık Evleri gibi olanaklarla yeni nesil yetiştirdiği ve bunların kendilerini ‘Işığın Askerleri’ olarak tanımladıkları kaydedilen haberde; amacın İslam toplumu yaratmak olduğu, iş hayatında, politikada, eğitimde ve yargıda söz sahibi olmak istedikleri kaydedildi.

ALMAN POLİTİKACILARDAN GÜLEN CEMAATİ’NE DESTEK

Popp ayrıca, Alman politikacıların Gülen Cemaati ile yakın ilişki kurduklarını, CDU’lu politikacı Rita Süssmusth ile Yeşiller Partisi İç Politika Sözcüsü Omid Nouripour’un Gülen Cemaati’nin içinde yer aldıklarını belirtti.

SOSYAL DEMOKRAT GAZETEDE 'GÜLENCİ' ALMAN GAZETE

Popp ayrıca, haberde; Alman sosyal demokrat çizgideki ‘Süddeutsche Zeitung’ gazetesinde, Gülen’le ilgili geçen günlerde pozitif bir portre haberi yayınlandığını, gazetede Gülen Cemaati’nin tolerans esasına dayanan çalışmalar yaptığına dikkat çekildiğini, haberi yapan gazetecinin de Gülen okullarında eğitim aldığı ve Zaman gazetesinin bir çalışanı olduğunu öne sürdü.

ENSONHABER

Bu haber toplam 4102 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri