Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya ile Türkiye arasında Gezi gerilimi

22.06.2013 13:23
Almanya, Türkiye'nin üyelik sürecini kilitlemesinden dolayı iki ülke arasındaki ipler gerildi.

AB'nin 3 yıl aradan sonra Türkiye ile yeni bir müzakere başlığı açmasına engel olan Almanya ile "Gezi" restleşmesi yaşanıyor. Bağış'ın Merkel'e yönelik açıklamaları sonrası, Türk Elçi Berlin'de Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Ankara da Alman Elçi'yi Dışişleri'ne çağırdı.

DAVUTOĞLU: KABUL EDİLEMEZ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada, başta Almanya olmak üzere bazı üye ülkelerin, yeni müzakere başlığının açılmasına itiraz etmesini eleştirdi.Davutoğlu, "Ülkelerin tek tek tutumları bizim için önem taşıyor. Türkiye her zaman Avrupa değerleri içinde objektif eleştirilere açık olmuştur. Ancak herhangi bir şekilde konuyla ilişkisiz hususlar irtibatlandırılarak Türkiye-AB ilişkililerinde bir sıkıntı doğuracak şekilde mazeretlerle bu faslın açılmasının engellenmesi hiçbir şekilde kabul edilemez" diye konuştu.

İTALYA: KAPILAR KAPANMASIN

İtalya Dışişleri Bakanı Emma Onino ise Avrupa'ya "Türkiye ile kapıları kapatmama" çağrısında bulundu.

 

Bonino, 'bölgesel politikalar'ın yanısıra, 'insan hakları ve adalet' konularındaki başlıkların da müzakereye açılmasını istedi.

KRİZ GEZİ ELEŞTİRİSİYLE BAŞLADI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Türk polisinin göstericilere karşı tutumunu eleştirmişti. AB'nin 3 yıl aradan sonra Türiye ile "Bölgesel Politikalar" faslını açma girişimi Almanya ve Hollanda engeline takılmıştı.

BAĞIŞ: SONUN SARKOZY GİBİ OLUR

Almanya'nın engellemesi sonrası Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Türkiye iç siyasette malzeme yapılacak bir konu değildir. Daha önce bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy'nin sonu pek hayırlı olmadı" demişti.

AB Bakanı Egemen Bağış'ın, "Merkel de Sarkozy ile balık tutmak istemiyorsa hesabını iyi yapsın" sözleri üzerine, karşılıklı olarak büyükelçiler, dışişleri bakanlıklarına çağrıldı.

Bu haber toplam 1626 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri