Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya'da 'Bozuk Et' Skandalı

08.11.2013 02:19
Almaya'nın Aşağı Saksonya eyaletindeki bir firmanın tonlarca bozuk etten ürettiği ürünleri Rusya, Romanya ve bazı Afrika ülkelerine ihraç ettiği belirtildi.

Firmadan alınan et ürünlerinde yüksek miktarda bakteri tespit edildi.

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletindeki bir firmanın tonlarca bozuk etten ürettiği ürünlerin büyük bölümünün Rusya, Romanya ve bazı Afrika ülkelerine ihraç ettiği iddia edildi.

Alman devlet televizyon kanalı ARD'de yayınlanan '"Plusminus" adlı programda, Aşağı Saksonya eyaletindeki bir gıda şirketinin eski çalışanları, firmanın et atıklarını ucuza satın alarak taze etlere karıştırdığını öne sürdü.

Özellikle gece vardiyasında bozuk etlerin taze etle karıştırarak işlendiğini iddia eden eski çalışanlar, şirkette haftada ortalama 50 ila 100 ton arasında bozuk etin işlendiğini ifade etti.

Öte yandan, bozuk et karıştırılarak üretilen ürünlerin büyük bir bölümünün Rusya, Romanya ve bazı Afrika ülkelerine ihraç edildiği, Almanya içinde de ürünlerin bir kısmının satıldığı ifade edildi.

Laboratuara incelemeye gönderilen numuneleri inceleyen Münster Yüksek Okulu'ndan Fritz Titgemeyer, numunelerde yüksek oranda bakteri tespit edildiğini söyledi.

Bakteri oranının çok yüksek olduğunu, bunun da etin uzun zaman sıcak bir yerde durduğunu gösterdiğini vurgulayan Titgemeyer, ette bakteri oranının yüksek olmasından dolayı sağlık tehlikesi riskinin arttığını vurguladı.

Öte yandan Aşağı Saksonya Tüketici Koruma Dairesi'nin haziran ayında şirketten aldığı numuneleri incelemeye aldığı belirtildi. Dairenin incelemeden çıkan sonuçları Oldenburg Savcılığına gönderdiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Bu haber toplam 1450 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri