Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya'daki Türkler AK Parti'ye oy veriyor

23.04.2015 11:23
TAVAK'ın anketine göre, Almanya'daki Türklerin büyük çoğunluğu AK Parti'ye oy veriyor.

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Almanya'daki Türklere 7 Haziran'daki genel seçimler için yapılan nabız yoklamasında, halkın büyük çoğunluğunun oyunu AK Parti'den yana kullanacağının görüldüğünü açıkladı.

TÜRKLERİN YÜZDE 53'Ü AK PARTİ'YE

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre Şen, TAVAK Vakfı olarak Almanya'nın 8 kentinde bir kamuoyu araştırması yaptıklarını ve çıkan sonuçlara göre Türklerin yüzde 53'ünün oylarını AK Parti'ye vereceğini söyledi.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI

Şen, “Köln, Berlin, Düsseldorf, Stuttgart, Frankfurt, Hannover, Münih ve Dortmund kentlerinde bin 410 Türk seçmenin katıldığı bir araştırma yaptık. Bunların yüzde 48'i kadın, yüzde 52'si erkek seçmenlerden oluştu" dedi.

CHP MHP'Yİ GEÇTİ

Bugüne kadar yapılan anket sonuçlarında, gurbetçiler AK Parti'den sonra en çok MHP'ye oy veriyordu. Bu kez CHP yüzde 17 oy alarak, yüzde 14 oy alan MHP'yi geçti.

Araştırma sonuçlarına göre;

AK Parti yüzde 53 oranı ile birinci parti konumunda,

CHP yüzde 17

HDP yüzde 14

MHP yüzde 13

Diğer partiler yüzde 3

HDP'NİN OYU YÜKSELECEK

Almanya'da şu an için 850 bine yakın Kürt kökenli insanın yaşadığını söyleyen Şen, “450 bin kadar Kürt kökenli seçmen var. Bu açıdan HDP'nin oy oranı ciddi bir şekilde yükselecektir” dedi. Şen, CHP'nin Almanya'da başarılı olmadığını da vurguladı ve “Uzun zamandır sosyal demokrasiye sahip çıkan HDF (Halkçı Devrimci Federasyonu) gibi örgütlerin dışlanması da CHP'ye oy kaybettiriyor. Kendilerini sol kanat olarak kabul eden CHP'lilerin belirli bir bölümü ise HDP'ye kayıyor” ifadelerini kullandı.

MHP'Lİ SİYASETÇİLER ALMANYA'YA GİTMİYOR

MHP'nin oy oranını düşürmesini, MHP'li siyasetçilerin gurbetçilerin sıkıntılarını göz ardı etmesine bağlayan Şen, “Almanya'da güçlü bir federasyonu olmasına rağmen son zamanlarda MHP'li siyasetçiler Almanya'ya pek gelmiyor. Bu ülkede yaşanan sorunlara fazla ilgi göstermedikleri ve Almanyalı aday çıkarmadıkları için de oy oranları yüzde 13'te kaldı” dedi.

54 ÜLKEDE SANDIK KURULACAK

Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK), 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimi için 54 ülkedeki 112 temsilcilikte sandık kurulacak. Yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi 8 Mayıs'ta başlayacak, yurt dışında oy verme 31 Mayıs'ta, gümrük kapılarında 7 Haziran'da sona erecek. Türk nüfusu 500'ün altında olan yerlerde sandık kurulmayacak. Bu nedenle, yurt dışındaki 2 milyon 866 bin 940 kayıtlı seçmenden 2 milyon 848 bin 652'si oy kullanabilecek.

89 temsilcilikte kayıtlı 18 bin 288 kişi, bulundukları ülkelerde oy kullanamayacak. Yurt dışında en fazla Türk seçmen Almanya'da yaşarken en az seçmen Tayland'da bulunuyor. Buna göre, Almanya'da 1 milyon 404 bin 987 kişi, Tayland'da ise sadece 620 kişi sandık başına gidecek.

Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri