Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya'nın beklenen 'Ermeni tasarısı' açıklaması geldi

02.09.2016 14:44
Almanya Dışişleri bakanlığı, meclisin her kararının bağlayıcılığı olmadığını belirtirken Merkel, Ermeni tasarısıyla arasına mesafe koymadığını söyledi.

Dünya Bülteni'nin aktardığı habere göre Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Alman Meclisi'nin siyasi konularda kendini ifade etme hakkı bulunduğunu ancak buradan çıkan her kararın yasal bağlayıcılığı olmadığını söyledi.

Steinmeier, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ile sığınmacı anlaşması ve Alman Meclisi'nin 1915 Olayları'na ilişkin kararının bağlayıcı etkisi gibi birçok konuda görüşüldüğünü ifade etti.

Steinmeier, "Bu konuda Alman Meclisi de açıklama yaptı. Alman Meclisi'nin siyasi konularda her türlü kendini ifade etme hakkı ve özgürlüğü vardır ancak Alman Meclisi'nin kendisi de her kararın yasal bağlayıcı etkisi olmadığını söylüyor" diye konuştu.

MERKEL'DEN AÇIKLAMA

Reuters'a konuşan kaynakların verdiği bilgiye göre ise Almanya Başbakanı Angela Merkel, meclisin onayladığı tasarıyla arasına mesafe koymadığını söyledi.

Alman Federal Meclisi, 2 Haziran'daki oylamada, 1915 Olayları'nı ‘Ermeni soykırımı' olarak tanımıştı. Türkiye, 'Ermeni soykırımı' kararı nedeniyle Alman parlamenterlerin İncirlik üssünü ziyaretine izin vermiyordu ve Alman hükümetinden bu konuda bir açıklama yaparak, tasarıyı tanımadığını belirtmesini talep ediyordu.

Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri