Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alparslan Türkeş'ten Kürt vekillere: Eniştem de Kürt

09.01.2013 15:06
Ferudun Yazar'ın son kitabında Alparslan Türkeş'in Kürt vekillerle yaptığı görüşmenin detayları var..

Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Doğan, Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinden Ferudun Yazar'ın son kitabındaki önemli bir ayrınıtıyı köşesine taşıdı. 1990'lı yıllarda HEP milletvekillerinin Alparslan Türkeş'le yaptığı görüşmenin detaylarının yer aldığı 'Kürt Kavşağında Bir Siyasetçi' kitabında Türkeş, 'Biz Kürtlerle iç içeyiz. Bu kadar iç içe geçmiş iki halkın düşman olmaması gerektiği kanısına vardım. Benim eniştem Vanlı bir Kürt'tür. Kız kardeşimin eşi. Yeğenlerim de Kürt'tür. Size söz veriyorum, size yapılan baskıları önlemek için elimden geleni yapacağım' diyor.

TÜRKEŞ VE KÜRT PARTİSİ

90'ların başı, HEP'e devlet tarafından yapılan baskılar karşısında Feridun Yazar, Orhan Doğan, Leyla Zana, Mahmut Uyanık partileri ziyaret ediyor. MHP lideri Alpaslan Türkeş'i de Meclis'te ziyareti sırasında, Türkeş:

ÜLKÜCÜ MAFYA DİYE ETRAFI KASIP KAVURANLAR..

"12 Eylül'de beni de içeri aldılar, esas duruşta İstiklal Marşı okuttular. Gördüğümüz işkenceleri size anlatamam. Yanlışımız şuydu. 12 Eylül öncesinde partimizin bazı kadrolarının devlet tarafından kullanılmasına izin verdik. Şimdi, ülkücü mafya diye etrafı kasıp kavuranlar, bizim o gün devlet kadrolarının kullanmasına izin verdiğimiz kişilerdir. Biz onlarla ilişkimizi kestik.

SİZE SÖZ VERİYORUM, BENİM YEĞENLERİM DE KÜRT

(...) Biz Kürtlerle iç içeyiz. Bu kadar iç içe geçmiş iki halkın düşman olmaması gerektiği kanısına vardım. Benim eniştem Vanlı bir Kürt'tür. Kız kardeşimin eşi. Yeğenlerim de Kürt'tür. Size söz veriyorum, size yapılan baskıları önlemek için elimden geleni yapacağım". (Feridun Yazar, Kürt Kavşağında Bir Siyasetçi, s. 283-284). 

Bu haber toplam 13010 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri