Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP'li Altan Tan'dan ŞOK sözler!

17.10.2011 18:46
BDP'li Altan Tan, 1915 olaylarıyla ilgili, ' Ermeni Soykırımı oldu, soykırım lafını ağzıma alıyorum' dedi...

 

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Mardin Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Midyat Sempozyumu'ndaki konuşmasında, “Son yüzyılda 1915'te Ermeni Soykırımı oldu, bir siyasetçi olarak soykırım lafını ağzıma alıyorum, kayıtlara geçsin” dedi.

Tan, daha sonra Agos gazetesine yaptığı açıklamada da, Kürtlerin ve Müslümanların 1915'te oynadığı role dikkat çekti.

Mardin'de yaptığı konuşmayı değerlendiren Tan, Ermeni halkına karşı bir soykırım uygulandığını, bunun baş sorumlusunun da İttihat ve Terakki yöneticileri olduğunu söyledi. Anadolu'da o dönemlerde Ermeni komitelerinin yaptığı katliamlar da olduğunu ifade eden Tan, “Benim katilim iyidir, senin katilin kötüdür” anlayışının bırakılması gerektiğini dile getirdi ve “Bütün bu acılar için ortak bir anıt dikelim. Allah'tan rahmet dileyelim, özür dileyelim” dedi.

Kürtler de sorumlu

Altan Tan, 1915'teki Ermeni ve Süryani soykırımlarında Kürtlerin sorumluluğuna değinerek, “yaşananları İttihat ve Terakki yaptı, devlet yaptı” diyerek Kürtlerin işin içinden çıkamayacaklarını söyledi. Tan, “Fakat Kürt halkının hepsi soykırımda eline kılıç alıp gitmedi ama Ermeni Soykırımı'nda o dönemde yaşayan Kürt liderlerinin ciddi bir sorumluluğu var” dedi.

1915 soykırım değildi iddialarına da değinen milletvekili, “Uluslararası kriterlere göre hangi maddelere uyuyor hangilerine uymuyor, soykırım değil, tehcirdir deniyor. Ben şuna bakıyorum… Bu topraklarda o dönem nüfus 13 milyonken Ermenilerin nüfusu 1 milyon 200 bindi, yani o zaman bu ülkenin nüfusunun yüzde 10'u Ermeni'ydi. Şimdi Türkiye'de 40 bin Ermeni var, nerede bu Ermeniler? Yok, efendim kayboldu, hasta oldu, yolda öldü, kendisi gitti deniyor. Durup dururken neden insanlar malını, mülkünü, evini barkını bırakıp ülkelerinden gitsinler? 1915'te Ermenilerin önemli bir kısmı kılıçtan geçirildi. 1915'te 100 bin, 300 bin Ermeni öldü diyenler var. Sayı çok önemli değil. Yani sadece 100 bin kişi öldürüldü diyenler var, bu az bir rakam mı, bizi temize mi çıkarır?” dedi.

Bu haber toplam 2286 defa okunmuştur
Kürtler
murat keskin
Osmanli sadece ermeniler icin techir karari almistir,hatta yolculuklari sirasinda onlarin can güvenligini bile saglamaya calismistir ama ne yazikki ermenilerin bu techiri sirasinda Güneydoguda kürtlerin katliamina,tecavüzlerine ve soygunlarina maruz kalmislardir,süryani ve yezidilere gelince kendide yezidi olan yasar kemalin karincanin su ictigi yer adli romanini okuyun orda görürsünüz yezidileri ve süryanileri kimin kestigini
19 Ekim 2011 Çarşamba 12:02
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
BDP'li Altan Tan'dan ŞOK sözler!
Ali Basar
Ermeni katliyamı diye birşey yoktur eger varoldugunu idda ediyorsanız oldurulen ermenilerin kaçının g.doguda kurtler tarafından olduruldugunude söyleyinki birşeyleri belirli bir kitleye maletmeyin.
18 Ekim 2011 Salı 00:10
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Eger dedigin gibi soykirim olduysa ki olmadi
Hakan Atil
Nedenleri vardir ama bunun yuzde 99' nu Kurtler yapmislardir. Hamidiye alaylarini unutmadik. Size denilenleri yapmadiniz. Sur dediler oldurdunuz. Bir sorumlu varsa simdiye kadar soylenmeyeni soyleyelim oda Kurtlerdir.
18 Ekim 2011 Salı 00:06
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri