Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Altın yüzücü'ye soğuk duş

06 Şubat 2009 / 17:51
Birleşik Amerikalı yüzücü Michael Phelps, ABD Yüzme Federasyonu tarafından 3 ay ceza alırken, Kellog Firması da sponsorluk sözleşmesini yenilemeyeceğini açıkladı...
2008 Pekin Olimpiyatları'nda 8 altın madalya birden kazanarak olimpiyatlar tarihine adını altın harflerle yazdıran Birleşik Amerikalı yüzücü Michael Phelps, ABD Yüzme Federasyonu tarafından 3 ay ceza alırken, Kellog Firması da sponsorluk sözleşmesini yenilemeyeceğini açıkladı.

Bir İngiliz Gazetesi'nde esrar içerken çekilen fotoğrafları yayınlanan ve dünya spor kamuoyunun gündemine bomba gibi düşen Birleşik Amerikalı ünlü yüzücü Michael Phelps, kamuoyundan özür dilemesine karşın 3 ay ceza aldı. 23 yaşındaki Phelps'e ABD Yüzme Federasyonu tarafından 3 ay müsabakalardan men cezası verilirken, rekortmen yüzücünün sponsorlarından mısır gevreği şirketi Kellogg da sponsorluk sözleşmesini iptal ettiğini açıkladı. Konuyla ilgili olarak Amerikan New York Times ve Washington Post gazetelerine konuşan üst düzey bir şirket yetkilisi Phelps'in sözleşmesinin Şubat ayı sonuna kadar devamına izin verildiğini ancak yenilenmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Şirket Sözcüsü Susanne Norwitz de yaptığı bir açıklamada, "Michael'ın davranışı Kellogg'un imajıyla bağdaşmamaktadır" diyerek şirketinin tavrını açıkça ortaya koydu.

Sportif başarısını sponsorları sayesinde büyük kazanca çeviren ender sporculardan olan Phelps'in sponsorları arasında Speedo, Omega, Visa ve Subway gibi önemli şirketler bulunuyor. İlerleyen günlerde bu şirketleri nasıl tavır alacakları ise şimdiden merak konusu.

Bu arada, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) Phelps'e herhangi bir ceza vermeyeceğini açıklamasının ardından ünlü yüzücüye bir destekte Avustralya Açık Şampiyonu Rafael Nadal'dan geldi. Dünya tenis klasmanının 1 numaralı ismi İspanyol raket Nadal, Phelps'in tatilde olduğunu ve insanların tatillerinde istediklerini yapabileceklerini söyledi.

Michael Phelps'in cam bir pipo içerisinde esrar içerken çekilmiş bir fotosu İngiliz bulvar gazetesi News of The World'de yayınlanmış ve büyük yankı uyandırmıştı. Phelps, fotoğrafı doğrulamış ve esrar kullandığı için pişman olduğunu ve bunu bir daha tekrarlamayacağını söylemişti.


Kaynak:
Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri