Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Altından sonra petrol de bulunan ilçe

07.09.2011 16:16
Petrol arama çalışmalarını sürdüren şirketten müjdeli haber geldi

Çanakkale'nin Ezine ve Bayramiç ilçesi ile 9 köyünde iki yıldan bu yana petrol arama çalışmalarını sürdüren Merty Energy Petrol Arama şirketinden müjdeli haber geldi. İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki Ahmetçeli Köyü'nde petrol bulunduğu açıklandı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'ndan, Kazdağları'nın etekleri olarak bilinen Bayramiç İlçesi'ne bağlı Aşağı Şevik Köyü ile Ezine İlçesine bağlı Balıklı Köyü'ne kadar olan bölgede petrol ve doğalgaz aramak için ruhsat alan Merty Energy Petrol Arama şirketi, iki yıl önce Bayramiç merkezinde şantiyesini kurdu. Ardından da Bayramiç İlçesi'nin Aşağı Şevik Köyü'nden başlayarak Çiftlik, Türkmenli, Pınarbaşı, Ahmetçeli, Saçaklı, Çavuşköy ve Yahşelli ile Ezine'ye bağlı Balıklı köylerindeki arazilerde sismik yöntemlerle petrol ve doğalğaz aramaya başladı.

Vibrosismik sistemle arama yapıldı ve cihazlar ile yerin altına frekans dalgaları yollanarak veriler kaydedildi. İki yıl süren arama faaliyeti sonunda Bayramiç'e 15 kilometre uzaklıktaki Ahmetçeli Köyü'nde 66 yaşındaki Kerime Yıldırım'a ait tarlada petrol rezervine ulaşıldı.

Firmadan gelen müjdeli haber Ahmetçeli Köyü'nde yaşayanları sevince boğdu. Merty Energy Kuyu Mühendisi Melih Ekrem Görgülü, yaptıkları aramalar sonucunda Ahmetçeli Köyü bölgesinde petrol rezervleri tespit ettiklerini açıkladı. Görgülü, bu tespitin ardından bölgede sondaj için petrol kulesi inşaatına başladıklarını söyledi. Rezerv miktarıyla ilgili kesin sonucun sondaj çalışmaları bittiğinde alınacağını ifade eden Görgülü, bölgede doğalgaz bulmayı da ümit ettiklerini belirtti. Firma, petrol tespit edilen tarlayı sahibi Kerime Yıldırım ile sözleşme imzalayarak kiraladı.

 

Bu haber toplam 2246 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri