Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika AKP-CHP koalisyonu istiyor

14.06.2015 12:16
Türkiye’deki genel seçim sonuçları ve koalisyon olasılıklarını değerlendiren Washington’daki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü, ABD yönetiminin en sıcak bakacağı senaryonun AKP-CHP koalisyonu olduğunu söyledi.

7 Haziran genel seçimlerinin sonuçları, sandıktan çıkan mesaj ve "bundan sonra ne olacak" sorularına ABD'de de cevap aranıyor. 

Washington'daki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü, Türkiye'deki seçim sonuçları ve koalisyon olasılıkları ile ilgili olarak "ABD yönetiminin en sıcak bakacağı senaryo AKP-CHP koalisyonu"tespitinde bulundu. 

Brookings Enstitüsü Türkiye uzmanlarından Prof. Ömer Taşpınar, 7 Haziran seçimlerinin ardından ortaya çıkan tabloyu değerlendirdi. AKP-MHP koalisyonuolasılığının dış politika konusunda Türkiye'nin elini zorlayacağını savunan Taşpınar, "Washington Kürt barış sürecinin suya düşmesinden rahatsız olur. MHP'nin içinde olduğu bir hükümet Türk Amerikan ilişkilerini zorlayacaktır"dedi.

Taşpınar, Suriye ile ilgili görüş ayrılıklarına rağmen özellikle Türk Amerikan ilişkilerinin seyri açısından en olumlu senaryonun AKP-CHP koalisyonuolduğunu belirtti. (star)

Bu haber toplam 1470 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri