Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barack Obama Çin'e rest çekti

15.11.2011 09:26
Amerika ve Çin arasındaki 'ticaret savaşı' giderek büyüyor..

ABD Başkanı Barack Obama, Çin'in para birimi yuanı değerinin altında tutmasından ve ticaret anlayışından bıktığını söyledi. Obama, "Artık yeter, Çin'in ABD'den çıkar sağlamasını istemiyoruz" diyerek isyan etti.

ABD VE ÇİN ARASINDA KUR KAVGASI

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ile Çin arasındaki kur kavgası büyüyor. ABD Senatosu, yuanın değerini dolar karşısında düşük tutan Çin'i ek gümrük vergisiyle cezalandıracak yasa tasarısını kabul etmesinden sonra bu kez ABD Başkanı Barack Obama'dan sert çıkış geldi.

ÇİN'İN ABD'DENÇIKAR SAĞLAMASINI İSTEMİYORUZ

Obama, Çin'in ticaret ve döviz kurları konusundaki uygulamalarından artık bıktığını söyledi. Obama, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (APEC) zirvesinden sonra, "Artık yeter. Çin'in de herkesin uyguladığı aynı kurallarla işlem yapması gerektiği konusundaki kararlı tavrımız sürecek. Çin'in ABD'den çıkar sağlamasını istemiyoruz" dedi. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile görüşen Obama, Çin'den uluslararası ekonomik sistemle oynamayı bırakmasını istedi. Çin'in para birimini doğal olmayan biçimde düşük tuttuğunu belirten Obama, yuanın değerinin daha hızlı artmasına izin verilmesi gerektiğini kaydetti.

Çin'in Obama'ya tepkisi ise gecikmedi. Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzeyli yetkili Pang Sen, "Önce kimin kurallarından söz edildiğini anlayalım. Eğer kurallar topluca bir uzlaşmayla kabul edilmişse ve Çin de buna katılmışsa o zaman Çin bu kurallara uyar. Kurallar bir ya da birkaç ülke tarafından oluşturulmuşsa, Çin'in bunlara uymak yükümlülüğü yok" dedi.

Çin'e ek vergi tasarısı Meclis'te

Amerikan Senatosu, para birimi yuanın değerini dolar karşısında suni olarak düşük tuttuğunu savunduğu Çin'i ticari olarak cezalandırmayı hedefleyen tartışmalı yasa tasarısını Ekim ayı ortasında kabul etti. Ancak Çin mallarına ek vergi getirecek yasa tasarısının yasalaşması içinTemsilciler Meclisi'nde onaylanması gerekiyor.

 

Bu haber toplam 2148 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri