Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika Katar ilişkileri çatırdıyor

09 Şubat 2009 / 14:00
Think-tank Washington Institute, Amerikan-Katar ilişkilerine Hamas ve el-Karadavi gölgesinin düştüğünü öne sürdü.
Amerika’nın, en büyük askeri üslerinden birinin yer aldığı, Katar’la ilişkilerinin bozulmaya başladığı bildirildi. Think-Tank’lerden Washington Institute, İsrail’in 22 günlük saldırısının ardından Hamas lideri Halit Meşal’in zaferini Katar’da ilan etmesi ve ayrıca önde gelen Müslüman âlimlerden Yusuf Karadavi’yi “direnişin şeyhi” olarak betimlemesinin ülkenin “Arap konsensüsü”nden uzaklaşması olarak yorumladı.

Katar, 1995’de babası İsviçre’de tatildeyken yönetimi ele geçiren Hamit bin Halife el-Tani tarafından yönetiliyor. ABD’yle yakınlaşmak için Doha’da İsrail’in ticaret ofisi açmasına izin veren El-Tani’nin “en büyük hamlesi” ise el-Cezire’nin kurdurulması oldu. Özellikle Arap ve Müslüman dünyadan yaptığı “büyük medya” çizgisi dışındaki haberlerle TV adından söz ettiriyor.

11 Eylül saldırılarının ardından Katar, Amerika’nın kullanımına el-Udaid hava üssünü verdi. O dönemde Suudi Arabistan, ülkesindeki Amerikan askerlerinin çıkmasını istiyordu. Güçlendirilmiş bu üsten Amerika, Irak’taki birliklerini yakın takibini sağlarken aynı zamanda B-1 bombardıman uçaklarıyla Afganistan’ı vurabiliyor.

İncelemede Katar’ın “geçmişte de İslami radikallere destek verdiği” öne sürülerek, 11 Eylül planlayıcılarından Halit Şeyh Muhammed’in ülkede mühendislik yaptığını ve ABD’nin Şeyh’in varlığının keşfetmesinin ardından Pakistan’a gönderildiğinden yola çıkarak Hamas’la bağlantı kuruldu. Hamas’ın Katar’da ofisleri bulunuyor. İsrail işgaline karşı direnen Filistinli direniş örgütü ülkede yardım toplayabiliyor ve hükümet tarafından da destekleniyor. Hamas’ın 2006’da demokratik seçimi kazanmasının ardından İsrail’in uyguladığı ambargoya karşılık Katar hükümeti örgüte 50 milyon dolar vermişti.

Direniş Âlimi El-Karadavi

Önde gelen Müslüman âlimlerden Şeyh Yusuf el-Karadavi’nin de ABD’nin Katar’la ilişkisinin bozulmasına etki eden diğer faktörler arasında sayıldı. Enstitü, Katar’ın “açıkça” geçtiğimiz hafta Hamas lideri Meşal’le aynı sahneyi paylaşan el-Karadavi’nin görüşlerini desteklediğini söyledi. El-Karadavi, Irak ve Filistin’deki Amerikan ve İsrail işgal kuvvetlerine karşı “şahadet eylemleri” dâhil her tür saldırıyı onaylayan fetvalarıyla tanınıyor.

El-Karadavi 2000 yılından “İyilik Birliği”(İtilaf el-Hayr) adında kurduğu şemsiye yardım örgütü, Hamas’ın en büyük destekçileri arasında sayılıyor. İsrail ve ABD 2002 yılında, Filistinli direniş örgütü Hamas’a verdiği destek nedeniyle yasadışı olarak ilan etmişti.

Obama “doğrudan” ilişki kurmalı

İncelemenin son bölümünde ise Amerika’nın askeri üs nedeniyle Katar konusunda “hareket alanının sınırlı” olduğu ifade edildi. ABD’nin Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de iki üssü bulunuyor. Katar’ın elindeki büyük gaz rezervlerinin de ülkenin “İran ve İslami aşırı uçlara karşı Arap birliğinden” uzaklaşmasına yardımcı olduğu öne sürüldü. Katar diplomasisinin “kişisel doğası” hesaba katıldığında Obama yönetiminin “doğrudan” ilişki kurarak, eski Bush yönetiminin “anlaşmazlıklarının” aşması gerektiği ve Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell’in yapacağı ziyaretin Katar’ın duruşunu “değiştireceği” ya da “güçlendireceği” tavsiyelerine yer verildi.


Bu haber toplam 2212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri