Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika Dünya'yı kandırıyor

02.05.2011 17:20
Dünya el Kaide lideri Usame bin Ladin'in ölümünü tartışıyor. Bin Ladin'in öldüğünü gösteren tek kare fotoğrafın Photoshop'la yapıldığı bildirildi...

AFP haber ajansı, aşağıda da görülebilen fotoğrafları analiz ederek, "El Kaide liderinin sağ tarafta bulunan ve bilinmeyen bir tarihte çekilen arşiv fotoğrafındaki çene ve sakal kısmının kopyalanarak bin Ladin'e ait olmayan ceset fotoğrafına yapıştırıldığını" aktardı.

Sahte olduğunun ortaya çıkmasının ardından Pakistan televizyonları fotoğrafları geri çekti. Fotoğraf, bin Ladin'in vurulduğu haberinin duyulmasıyla birlikte birçok kanalda yayına verilmişti.

2009'DAN KALMA BİR FOTOĞRAF

Geo televizyonunun İslamabad bürosu şefi Rana Cevad, AFP'ye yaptığı açıklamada "Sahte bir fotoğraftı, 2009'dan beri internette dolanıyordu" dedi. Yaptıkları incelemede fotoğrafın sahte olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Cavad, bu yüzden fotoğrafın yayınını durdurduklarını söyledi.

Cesede ait olduğu söylenen fotoğrafı ilk olarak Pakistan'ın Express TV kanalı yayınlamıştı. Bu fotoğraf, dünyanın önde gelen televizyon kanallarının ve gazetelerinin internet sitelerinde kendine yer buldu.

Sosyal medya sitelerindeki tartışmalarda ağırlıklı olarak Express TV'nin Photoshop kullanarak, bin Ladin'in fotoğrafını değiştirdiği seçeneği üzerinde duruluyor.

 

Bu haber toplam 1960 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri