Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika'da 'ırkçı karar' gösterileri büyüyor

16.07.2013 17:34
ABD'de 17 yaşındaki siyahi Trayvon Martin'i şüpheli tavırlar sergilediği gerekçesiyle silahla öldüren beyaz mahalle bekçisi George Zimmerman'ın suçsuz bulunması üzerine başlayan gösteriler devam ediyor.
Los Angeles'ta yüzlerce gösterici şehrin en işlek yollarından I-10 karayolunu trafiğe kapattı. California'nın Oakland şehrinde yapılan eylemde göstericiler ABD bayrağı yaktı, bazı araç ve işyerlerine zarar verdi. New York'taki Union Meydanı'nda toplanan yüzlerce gösterici Times Meydanı'na yürürken 12 kişi gözaltına alındı.
 
17 yaşındaki Trayvon Martin adlı siyahi genç için adalet talebini dile getiren ve büyük çoğunluğu barışçıl olan gösterilerde yargı sisteminin adil olup olmadığı sorgulandı. Başkan Barack Obama göstericileri sakin olmaya tıklayın çağırdı.
 
Geçen yıl Trayvon Martin'e silahla ateş ederek öldüren 29 yaşındaki gönüllü mahalle bekçisi George Zimmerman ikinci derece cinayetten yargılandı.
 
Adalet Bakanlığı, Zimmerman'a karşı sivil dava açmanın mümkün olup olmadığını araştırdıklarını açıkladı.
 
'Gösteriler çoğunlukla barışçıl'
 
Cumartesi günü Zimmerman'ın suçlu bulunmadığına dair mahkeme kararı açıklandıktan sonra San Francisco, Philadelphia, Chicago, Washington, Boston, San Diego ve Atlanta başta olmak üzere birçok kentte protesto gösterileri düzenlendi.
 
Dün gece New York City'de "Teryvon Martin için adalet istiyoruz" sloganıyla binlerce kişi Times Meydanı'na yürüdü.
Los Angeles'ta protestocular yolları trafiğe kapattı.
 
LA Times gazetesine konuşan polis yetkilileri, göstericilerin çoğunlukla barışçıl olduğunu, ancak bazı küçük grupların daha saldırgan davranarak polisi taşladığını belirtti.
 
Pazar günü birçok kilisede Trayvon Martin anıldı.
 
Atlanta'da Papaz Raphael Warnock, "Trayvon Bnejamin Martin öldü, çünkü o ve diğer siyahi gençler insan olarak değil, sorun olarak görülüyor." dedi.
 
Sükûnet çağrısı
 
"Olay üzerinde sakin düşünme" çağrısı yapan Obama, Martin'in ölümünün Amerika açısından trajedi olduğunu, fakat kararın "yasaların hüküm sürdüğü ülkenin jürisi tarafından alındığını" vurguladı.
 
Sivil haklar için kampanya yürüten gruplar ise mahkeme kararını kınamakla birlikte sükûnet çağrısı yaptı.
Sivil haklar lideri Jesse Jackson Pazar günü CNN'e yaptığı açıklamada Amerikan yargı sisteminin bir kez daha adaleti aksattığını ifade etti.
 
Zimmerman'ın ailesi ve avukatları ise onun missilleme saldırıya uğramasından korktuklarını söyledi.
 
Avukatı, Zimmerman'ın olayın gerçekleştiği 26 Şubat 2012 gecesi silah taşımış olmaktan pişmanlık duymadığını açıkladı.
  

Bu haber toplam 1674 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri