Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Ana aktörlerin hassasiyeti büyük kazanım'

30.12.2014 11:32
SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, geçen haftanın “Süreç yönetimi süreci” olarak Cizre’ye rağmen verimli geçtiğini söyledi. Sürece dair uyarılarda bulunan Ensaroğlu, PKK-HDP'nin kendi içinde "gençlik fenomeni" denen şeye bir çözüm bul

TRT 1 ekranlarında Pazar günleri yayınlanan "Enine Boyuna" programında, Cizre’de yaşanan gerginlik çerçevesinde Çözüm Süreci’ni yorumlayan Yılmaz Ensaroğlu, geçen haftanın “Süreç yönetimi süreci” olarak Cizre’ye rağmen verimli geçtiği değerlendirmesinde bulundu. Her türlü provokasyona karşı hükümetin çözüm kararlılığını sürdüreceğine dair bizzat Başbakan'ın ve diğer hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaların önemli olduğunu belirten Ensaroğlu, "Yalçın Akdoğan ile HDP heyetinin yaptığı görüşme sonrası yapılan açıklamalara baktığınızda ve birlikte değerlendirdiğinizde ortaya şöyle bir şey çıkıyor: Bu sürecin ana aktörlerinin, bugüne kadarki gidişlerini, tutumlarını, davranışlarını, uygulamalarını ciddi bir şekilde gözden geçirmişler, çok konuşulduğunda yeni manipülasyonlara yol açabildiğini görmüşler. Hiçbir konuda anlaşmış olmasalar bile bu duyarlılığı sergileme noktasına gelmiş olmaları, böyle bir duyarlılık sergilemeleri bile başlı başına çözüm süreci açısından büyük bir kazanımdır" dedi.

 

 

'PKK-HDP KENDİ İÇİNDE ÇÖZMELİ'

"HDP yöneticilerinin uyarılarına rağmen 18-20 yaşındaki bir delikanlı çıkıp, rahatlıkla postasını koyabiliyor." hatırlatmasında bulunan Ensaroğlu, "Bu çözüm sürecinde danışıklı bir şey ise, İmralı ve Kandil bunu kontrol altında tutuyorsa bu başka bir şeydir, bunun içinden bir ayrılma, bir bölünme gibi bir şey çıkar da "kontrol edilemiyor, edemiyoruz" argümanı söylenirse bu da kabul edilebilir değildir. Toplumu da ikna etmiyor zaten. Dolayısıyla her halükarda PKK-HDP hareketinin bu "gençlik fenomeni" denen şeyi, kendi içinde masaya yatırıp, çözmesi ve bundan yana insanların kendilerini emniyet içinde hissetmelerini sağlaması gerekir" eleştirisinde bulundu.

Bu haber toplam 1304 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri