Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Medikalciler tek çatı altında toplanacak

02.05.2011 15:02
Anadolu Ortopedi ve Medikalcileri Derneği kuruldu. Dernek Başkanı Vakkas Çevik, Ortopedi, beyin cerrahisi ve travma malzemeleri ile ilgili yenilik, değişiklik ve gelişmeleri yakından takip ve tetkik ile müzakere ederek bilinçlenmeyi sağlamak için yola çık

Anadolu Ortopedi ve Medikalcileri Derneği kuruldu. Tıbbi malzemelerin ithalat, ihracat, imalat, mümessillik, bakım, onarım, toptan ve perakende satıcılığı konusunda faaliyet yapan firmaların bu alandaki çalışmalarını koordine etmek ve kanunların öngördüğü çerçeve içinde hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kurulan dernek, özellikle ortopedi, beyin cerrahisi ve travma ürünleri satan medikalcileri bir çatı altında toplamayı hedefliyor.

NEDEN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ?

 Dernek Başkanı Vakkas Çevik, Ortopedi, beyin cerrahisi ve travma malzemeleri ile ilgili yenilik, değişiklik ve gelişmeleri yakından takip ve tetkik ile müzakere ederek bilinçlenmeyi sağlamak için yola çıktıklarını söyledi. “Tek tek sesimiz çıkmaz ama bir araya gelirsek sesimiz daha gür çıkar” diyen Çevik, “Dernek çatısı altında faaliyet yapmak daha doğru ve verimli olacaktır. Çünkü sıkıntılarımızı anlatılıp çözülebilmesi için resmi tüzel kişiliği olan, sivil toplum kuruluşu olmamız halinde ancak muhatap alınabiliriz. Türkiye’de binlerce medikal firması var. İlgili kuruluşlar hangi birini dinleyebilirler?” diye sordu.

MEDİKALCİLER TEPKİLİ

 Kısa sürede çok yol katedip,  firmaların var olan sorunlarını çözmek için büyük gayret sarf edeceklerini belirten Çevik, “Bu alanda ciddi sıkıntılar ve boşluklar var. Bu boşlukları doldurup haklarımızın korunması ve taleplerimizin dikkate alınması için her türlü devlet nezdinde girişimlerimiz olacaktır. Sağlık sektöründe en sahipsiz hizmet veren firmalar bizleriz.  Vermiş olduğumuz hizmetimizin karşılığının ve bedelinin zamanın da alamadığımız için sektörel bazda çok büyük sıkıntılar çekmekteyiz. Örnek vermek gerekir ise kurumlara teslim edilen ödeme belgelerimiz alacak hanemize kayıt ediliyor. 3-4 Ay sonra da ödemesi yapılacağı zaman borç sorgulaması yapılıyor.  Tüm borçlarımız mahsup edildikten sonra kalan miktar  (eğer kalır ise) bize ödenme yapılıyor. Bu uygulama hepimizi mağdur etmektedir. Bizim her ay mutlak suretle ödememiz gereken mecburi giderlerimiz ve vergilerimiz vardır.  SGK ise en geç 45 günde Kamu ve Özel hastanelere ödeme yapmaktadır. Hatta faturanın teslim ve kayıt altına alınmasından 15 gün sonra avans olarak ödeme yapmaktadır” dedi.

PROBLEMLERİMİZİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ

 Çevik hükümete de ilk önerisinde bulunarak şunları söyledi: “Bu sektörde hizmet veren firmalarımızın ayakta durabilmesi ve mağduriyetimizin giderilmesi için ödeme esaslarını belirleyen 22. Maddeye bir ilave yapılarak hizmet alımlarında olduğu gibi bizimde öncelikli ödemelere dâhil edilmemiz lazım.   Bizde hizmet alımı kapsamında hatta doğrudan insan odaklı hizmet vermekteyiz. Oysa bizden daha kolay hizmet veren diğer hizmet alımları laboratuar, röntgen, bilgisayar ve benzeri hizmet alımları gibi bir aylık süreler halinde ödenmektedir. Bu ve benzeri problemlerimizi aşmak için dernek kurulmasının gerekliliğine inanarak derneğimizi kurduk ve faaliyetlerimize başladık.”  

 Dernek çatısı altında çok sayıda sosyal faaliyetlere imza atacaklarını da vurgulayan Çevik, çalışmalarını basın ile paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

 Kaynak-Başak Medya Ajansı

Kaynak:
Bu haber toplam 3270 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri