Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anayasa Komisyonu'nda Süheyl Batum krizi

29.08.2013 11:27
Anayasa Komisyonu'nda görev alan CHP'li vekil Süheyl Batum kriz çıkarttı. AK Parti Batum'un görevden alınmasını istedi, CHP ise işimize karışmayın cevabını verdi.

AK Parti, yeni Anayasa paketi görüşmelerinde, CHP’li komisyon üyesi Süheyl Batum’un görevden alınmasını istedi. CHP ise ‘’Bizim işimize karışmayın’’ cevabı verdi.

AK Parti, anlaşmazlıkların giderek arttığı yeni Anayasa paketi görüşmelerinde,, CHP’li komisyon üyesi Süheyl Batum’un görevden alınmasını istedi. CHP ise ‘’Komisyonda kimi görevlendireceğimize biz karar veririz, başka partinin işine karışmayın’’ cevabı verdi.

TBMM’deki yeni Anayasa yazım komisyonunda, CHP’den Süheyl Batum, Rıza Türmen ve Atilla Kart yer alıyor. Batum’un diğer iki CHP’li üyeye de muhalefet edip çalışmaları ‘’Sabote ettiği’’ ilk olarak AKP’i komisyon üyesi Mehmet Ali Şahin tarafından öne sürüldü. Şahin ‘’Sayın Batum anlaşılmaz bir şekilde kendi partilerine mensup arkadaşlarını da rencide ediyor. CHP iki partiymiş gibi karşımızda durmaktadır’’
demişti.

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç da dün aynı konuyu gündeme getirdi ve Batum’un komisyondan ayrılmasını isteyerek ‘’ Çözüm, Süheyl Batum’un oradan alınıp yerine başkasının verilmesidir. Bunun psikolojik etkisi ve yol açıcılığı olur. O şahsın oradaki tek görevi kendi partisinden iki kişiye rağmen süreci çıkmaza sokmaktır’’ dedi.

‘’AHLAK SORUNU’’

Süheyl Batum ise kendisine yönelik bu eleştiriler için ‘’ Bunları bir ahlak  sorunu olarak tanımlıyorum. Yeni Anayasa’da karşı çıktığım düzenlemeler partimizin görüşüdür’’ dedi ve şunları söyledi:

‘’ Yerleşme ve seyahat özgürlüğü maddesi, suç işlenmesini önlemek ve kamu düzeni ile ilişkilendiriliyor. Soyut olan bu kavramlarla seyahat özgürlüğü kısıtlanmak isteniyor. Din ve vicdan özgürlüğü içinde eğitim ve öğretimin ne işi var? Çoğunlukta olan insanların kendi dini inançlarına göre eğitim verilmek isteniyor. Anayasa Mahkemesi, Danıştay, HSYK’nın bütün üyelerinin Meclis tarafından seçilmesi yargı bağımsızlığı ile bağdaşmaz. Ben bunlara karşı çıktım.’’

Komisyonun son toplantısında da tartışma çıktı. Süheyl Batum’un, “Tayyip ne diyorsa doğrudur, Tayyip’in saçının kılı olurum diye düşünen bir bölüm AK Partili seçmen var” sözleri tartışmaya yol açtı. AK Partili Ahmet İyimaya, ‘’Tayyip Erdoğan husumetinin, kendini tatmin zeminine döndüren  söylemleri şiddetle kınıyoruz” cevabını verdi.

Kaynak: Gazeteport


 

Bu haber toplam 1670 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri