Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Artık onlar da mali müşavir olabilecek

20.05.2011 10:19
Casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olanların muhasebeci ve mali müşavir olmasının önünde engel kalmadı

Anayasa Mahkemesi, “milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk” suçlarından hüküm giyenlerin affa uğrasalar dahi serbest muhasebeci ve mali müşavirlik yapamayacaklarına ilişkin yasa hükmünü iptal etti. Anayasa Mahkemesi, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Kanunu’nda 2008 yılında yapılan değişikliklere ilişkin CHP’nin yaptığı iptal başvurusunu önceki gün sonuçlandırarak, üç maddeyi iptal etti.

Mahkemenin iptal ettiği düzenlemeler arasında, serbest muhasebeci vemali müşavir olacak kişilerde aranan genel şartları düzenleyen 4. maddeye 2008 yılında yapılan ekleme de bulunuyor. Söz konusu maddeye göre, bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına çarptırılanlar ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olanlar serbest muhasebeci ve mali müşavir olamıyor. Yeni mahkeme kararıyla, bu suçlardan mahkûmiyeti bulunanların serbest muhasebeci ve mali müşavir olmasının önünde bir engel kalmadı.

ODALARDA SEÇİM YASAĞI DA İPTAL
Anayasa Mahkemesi, 1 Nisan 2008’den sonraki seçimlerden itibaren üst üste iki seçim döneminde iki defa oda veya birlik başkanlığına seçilmiş olanların aradan iki seçim dönemi geçmedikçe yönetim kurulu üyesi olamayacaklarına ilişkin geçici madde hükmünü de iptal etti. 10 Temmuz 2008 tarihinden önce vergi inceleme yetkisini almış ve mesleki yeterlilik sınavını vermiş olan ancak 10 yıl serbest muhasebeci mali müşavirlik yapmamış olanlara yeminli mali müşavir unvanı verilebileceği öngörüldü.

YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ BİR YIL SONRAYA KALDI
Mahkeme kararıyla gelen değişiklik için bir süre beklenecek. Çünkü yasal boşluk doğmaması için iptal kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasını izleyen bir yıl sonra yürürlüğe girmesine karar verildi.

Habertürk

Bu haber toplam 1738 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri