Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anayasa Mahkemesi taşınıyor

23.03.2009 17:00
Anayasa Mahkemesi, İncek'te yapımı tamamlanan yeni hizmet binasına taşınmaya başladı. Resmi açılış, Nisan ayının sonlarında yapılacak.
Temeli 29 Ekim 2006'da atılan yeni hizmet binası, PTT Genel Müdürlüğünün Ahlatlıbel'deki 63 dönüm arazisi üzerine yapıldı.

Beyaz renkli ve büyük camların hakim olduğu yeni bina, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce açılan ''Anayasa Mahkemesi Binası Mimari Proje Yarışması''nda birinci olan projeye göre 4 blok halinde dizayn edildi.

''A'' blokta Başkan, Başkanvekili, üyeler ve raportörler, ''B'' blokta Yüce Divan, ''C'' blokta Uyuşmazlık Mahkemesi ve diğer idari personel, ''D'' blokta da sosyal alanlar yer aldı.

Binada, Yüce Divan yargılamaları için 1500 metrekarelik alan ayrılacak, bu alanda sanık bakan ve bürokratlar bekleyecek, tutuklu sanık bekleme odaları da bu binada bulunuyor.

Yeni binada, 16 üye için toplam 25, raportörler için de 100 oda hazırlandı.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca yapılan projenin yapım ihalesini, 33 trilyon lira muhammen bedelle ''MDR'' adlı firma kazanmıştı.

Yapımı tamamlanan binaya taşınma işlemleri de başladı. Öncelikle arşiv ve depo bölümlerinin taşındığı yeni hizmet binasına, Başkan Haşim Kılıç ve üyelerin odalarındaki eşyaların bazıları da götürüldü.

Taşınma işlemlerinin bu hafta sonunda tamamlanması bekleniyor. Yüksek Mahkeme, taşınma işlemleri tamamlandıktan sonra yeni binada hizmet vermeye başlayacak. Ancak binanın resmi açılışı, Nisan ayı sonlarına doğru yapılacak.

Anayasa Mahkemesi'nin yeni hizmet binasına taşınmasının ardından eski Anayasa Mahkemesi binasının Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) tahsis edilmesi planlanıyor.

Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü binasında hizmet veren YSK, Mahkeme binasına talip olmuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da olumlu cevap vermişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri