Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anayasa Mahkemesi'nden CHP'ye Red

04.10.2013 15:50
Türk kadınları normal doğum yapmaya devam edecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM) kamuoyunda "sezaryen yasası" olarak bilinen, sezaryenle doğumu "tıbbi zorunluluk" şartına bağlayan düzenlemenin iptali istemini dün esastan görüştü. Düzenlemenin görüşüldüğü günlerde medyada uzun süre tartışma konusu olmuş, bazı köşe yazarlarının da destek verdiği "Benim bedenim benim kararım" protestoları yapılmıştı. 

CHP'NİN İTİRAZI REDDEDİLDİ

Yüksek Mahkeme, CHP'nin itirazını reddetti. Sezaryen, yasa hükmünde olduğu tıbbi zorunluluk olmadıkça uygulanamayacak.

CHP, 6354 sayılı sağlık bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

"ANAYASA'YA UYGUN" DENİLDİ

Başvuruyu esastan inceleyen Yüksek Mahkeme, 6354 sayılı Kanun'un 1. Maddesiyle 1593 sayılı umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 153. maddesine eklenen, "Gebe veya rahmindeki bebek için tıbbi zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilir" şeklindeki fıkrayı Anayasa'ya uygun buldu.

CHP'nin itiraz ettiği madde şöyleydi;

* Gebe veya rahmindeki bebek için tıbbi zorunluluk bulunması hâlinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilir.HABERVAKTİM

Bu haber toplam 1394 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri