Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD, Sandy Kasırgası'yla kıyameti yaşıyor!

30.10.2012 14:08
Sandy Kasırgası, ABD’de hayatı felç etti. Milyonlarca insan elektriksiz, evlerinde mahsur... ABD kıyameti yaşıyor...

Sandy Kasırgası, ABD’de hayatı felç etti. New York’u etkisi altına alan kasırga, ülke genelinde 6 milyon insanın elektriksiz kalmasına neden olurken, ABD ve Kanada’da en az 14 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Kasırga, 1.300 kilometrelik alanda 50 milyon kişiyi etkilemeye devam ediyor. Bu kasırganın seçimleri de etkileyeceği konuşuluyor.

 

Sandy Kasırgası, dün geceden itibaren ABD’nin Doğu Yakası ve orta kesimlerini vurdu. New Jersey başta olmak üzere, kıyı kesiminindeki kentlerde sel ve şiddetli rüzgarların etkisiyle büyük hasar oluşurken, beş eyalette en az 13 kişinin öldüğü belirtildi. Kanada’nın Toronto kentinde ise bir kadının kasırganın etkisiyle çarpan enkaz nedeniyle öldüğü ifade edildi.

HAYAT FELÇ OLDU

New Jersey, New York, Maryland, Pennsylvania ve Connecticut eyaletlerinde hayat felç olurken, ABD’li yetkililer Batı Virginia başta olmak üzere bazı eyaletlere bir metre kalınlığında kar düşebileceği uyarısında bulundu. Chicago'da ise kıyıya vuran dalgaların 6 metreye ulaşabileceği uyarısı yapıldı. New York'ta yedi metro istasyonunu su bastı.

Rüzgarın şiddetinin New York ve New Jersey'da saatte yaklaşık 145 km hızla estiği belirtildi. Philadelphia, Washington, Baltimore ve Boston'ı içine alan bölgede ise bu hızın saatte 135 km olduğu belirtildi. ABD'li yetkililer, ülke tarihinin en maliyetli doğal afetlerinden biri olan Sandy Kasırgası'nın, 20 milyar dolarlık hasar yaratabileceğini ifade etti.

6 MİLYON KİŞİ KARANLIKTA

New York kenti, ‘süper fırtına’ya dönüşen Sandy Kasırgası’ndan en çok hasar alan kentlerden biri oldu. Manhattan bölgesinde 250 bin hanenin elektriği kesilirken, tarihi Empire State Binası’nın sönmeyen ışıkları bir acil yardım sinyali gibi karanlığın ortasında belirdi. Queens bölgesinde bir kişinin üzerine ağaç devrilmesi nedeniyle öldüğü ifade edildi. Kasırgadan etkilenen bölgelerde 6 milyon kişinin karanlıkta kaldığı bildirildi.

East ve Hudson Nehirleri’nin aşırı yağış nedeniyle taştığı ifade edilirken, sel sularının Aşağı Manhattan’a ulaştığı belirtildi.

Yetkililer, yüz binlerce haneye elektrik verilemeyen kentte rüzgarın saatte 145 km hıza ulaştığını, sele neden olan dev dalgaların ise yaklaşık 4.2 metre büyüklüğünde olduğunu ifade etti. Yetkililer, Sandy Kasırgası en büyük şiddetini göstermeden önce 3.5 metreyi aşacak dalgaların felakete neden olabileceğini belirtmişti.Yerel televizyon kanalı WNBC, Staten Island bölgesindeki evlerin çatı katlarına kadar sel sularının içinde kaldığını belirtirken, yüzlerce otomobil sel sularının altında kaldı. New York Polisi’nin, botlarla Brooklyn bölgesinde mahsur kalan insanları kurtarmaya çalıştığı ifade edildi.

BİNLERCE KİŞİYE TAHLİYE EMRİ

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’ün mutlaka boşaltılması gerektiğini açıkladığı bölgelerde evlerini terk etmeyen on binlerce kişi, mahsur kaldı. Bloomberg, her saat 911 acil yardım hattını en az 10 bin kişinin aradığını, ağırlıklı olarak devrilen ağaç ve elektrik direklerini bildirdiklerini söyledi.Şehir yetkilileri, metro seferlerini kaldırırken, Manhattan’daki neredeyse tüm ana yol ve köprüler trafiğe kapatıldı. Wall Street Borsası, 11 Eylül 2001’deki İkiz Kuleler salsırısından bu yana ilk kez işlemlerini durdurdu.

BU FOTOĞRAFI NASA YAYINLADI

sandykasirgasi.jpg

New York polisi ve Ulusal Muhafız Birliği’ne bağlı askerler Belediye Başkanı Bloomberg’ün boşaltılmasını istediği bölgelerde yardıma ihtyacı olan kişilere ulaşmak için devriyeye çıkarken, 3.5 metrelik dalgaların ve sel sularının tehdit ettiği bölgelerde bulunan 375 bin kişi için zorunlu tahliye emri çıkarıldı.Yetkililer, sel sularının iç bölgelere ilerlemesinin beklendiği Manhattan’da sokakların her türlü önlemle kapatılmaya çalışıldığını belirtti. Hatta, polis araçları sokakları bloke etmek için kullanıldı.

SU BASTI YANGIN ÇIKTI

Kentin Queens bölgesinde meydana gelen su baskını sonrası büyük bir yangın çıktı. İlk belirlemelere göre 50 evin hasar gördüğü bildirildi.İtfaiye sözcüsü, 190'dan fazla itfaiye görevlisinin yangına müdahale ettiğini, 2 kişinin de hafif yaralandığını söyledi.

NÜKLEER TESİSLER ETKİLENİYOR

Sandy Kasırgası, bölgedeki nükleer tesisleri de etkiyor. Ülkenin en eski nükleer tesisi olan New Jersey yakınlarındaki Oyster Creek tesisi, yükselen su seviyesi nedeniyle faaliyetlerini durdururken, tesiste alarm ilan edildi. New York'un 72 km kuzeyindeki Indian Point nükleer tesisinin bazı reaktörleri de kapatıldığı belirtildi.

ÜNLÜ GEMİDE CAN PAZARI
Kasırga sırasında ünlü HMS Bounty gemisini terk etmek durumunda kalan ve North Carolina'daki sahil güvenlik ekiplerince Atlas Okyanusu sularından kurtarılan 15 kişiden biri de hayatını kaybetti. Sahil güvenlik yetkilileri, mürettebattan 42 yaşındaki Claudene Christian'ın, sudan çıkarıldığında sağlık ekiplerinin çabalarına olumlu yanıt vermediğini ve hayatını kaybettiğinin hastanede kesinleştiğini kaydetti. Yetkililer, geminin kaptanını arama çalışmalarının sürdüğünü de söyledi.

HMS Bounty, 1962 yapımı ''Mutiny on the Bounty'' filmi için inşa edilmiş, ''Karayip Korsanları'' gibi filmlerde de kullanılmıştı.


 

Bu haber toplam 5568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri