Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Angeline Jolie: Türkiye'ye minnettarım

18.06.2011 13:37
Türkiye sınırına sığınan Suriyeli mültecileri ziyaret eden BM İyiniyet Elçisi ve ünlü aktris Angelina Jolie, Türkiye'nin mülteciler konusunda gösterdiği tavrı öve öve bitiremedi...

Suriye sınırına 20 kilometre uzaklıktaki bin 700 kişinin bulunduğu Altınözü kampına gelen Jolie, “Buradaki insanlar hayatlarını kaybetmek korkarak buraya kaçmışlar ve birçoğu bana Suriye’de kalan yakınlarının güvenliğinden çok endişeli olduklarını söyledi” dedi.

Hamileliğinin son zamanlarına gelmiş ancak buna rağmen Suriye’den kaçarak kampta doğum yapan bir kadınla tanışan Jolie, kadının kocasının ise olaylarda öldürülmüş olduğunu aktardı. Başka bir kadının ise Suriye’de kalan kocasının akıbetinden endişelendiğini ve ağır hasta olduğunu belirttiğini kaydeden Jolie, “Kocasının sınırı geçmekten korkanlar arasında olduğunu söyledi” dedi.

Amerikalı aktris, mültecileri kabul etmesinden dolayı Türkiye’yi överken, bu tür kritik zamanlarda insanların güvenli bir yere ulaşmasının çok önemli olduğuna değindi. Jolie, “Türkiye’nin, bu insanların gelmesine izin vermesi ve geri dönmeye zorlanmayacakları güvencesi vermesini sağlayan açık kapı politikasından dolayı minnettarım” diye ekledi.

Bir grup çocuk kampta Jolie’nin etrafını sararken, elini sıkmak için yarıştı. Çocuklar Jolie için “hoş geldin” diye bağırırken, ayrıca “özgürlük” diye de slogan attı.

Angelina Jolie, kendisine kampı ziyaret etme ve ailelerle konuşma şansı tanınmasını da takdir ettiğini vurguladı. Jolie, “Durum gerçekten çok karmaşık ve herkesin ateş altında kalan masum aileler için elinden geleni yapması gerekiyor. Bu durumu yakından takip edeceğim ve elimden gelen her şeyi yapacağım” ifadelerini kullandı. 

Bu haber toplam 1522 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri