Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ata'nın huzurunda gerilim had safhada!

19.05.2011 10:49
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için düzenlenen törenlerin ilk adresi Anıtkabir oldu.

 

Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanıyor. Kutlamalar kapsamında Ankara'da ilk tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı.

ERDOĞAN TÖRENLERE KATILMADI

Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında son günlerde miting meydanlarında tırmanan gerilim, iki liderin yüzüne de yansıdı. Anıtkabir’de düzenlenen törende sürekli öksürdüğü gözlenen Başbakan Erdoğan’ın soğuk algınlığı nedeniyle törenlere katılamayacağı açıklandı.

Anıtkabir'deki törene, Gül'ün yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık  Koşaner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri ve diğer devlet erkanı katıldı.

Törene katılanlar, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldiler. Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk'ün mozolesine kırmızı ve beyaz karanfillerle süslü, üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazan çelengi bıraktı. Devlet erkanı daha sonra saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, istiklal mücadelesini başlatmak amacıyla Samsun’a çıkışınızın 92. yıl dönümünde milletçe büyük bir gurur yaşıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, ideallerinizden güç alarak ilerlemesine devam etmektedir. Özgüven içerisinde yükselen Türkiye, sahip olduğu nitelikleri ve benimsediği değerlerle, çevresine istikrar yayan ve ilham kaynağı olan bir ülke konumundadır. Ülkemizin elde ettiği muazzam başarılar, gösterdiğiniz hedeflere ulaşacağımızın da ispatıdır. Bu güvenimizin en önemli dayanağını oluşturan Türk gençliği, ülkemizi her alanda yüceltmeye ve geleceğe en güçlü şekilde taşımaya azimlidir.

Gençlerimize armağan ettiğiniz milli bayramımızda sizi saygıyla, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Devlet erkânının töreninin ardından, askerler ve öğrenciler de mozolenin önünde saygı geçişinde bulundu.

 mynet

Bu haber toplam 1886 defa okunmuştur
ağzınıza sağlık
Fatma Altıntaş
Yazılarınızın devamını bekliyorum. Allaha emanet olun
20 Mayıs 2011 Cuma 08:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri