Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ANKA'dan sevindirici haber

05.09.2013 11:08
Türkiye'nin ilk insansız hava aracı projesi ANKA’dan sevindiren haber...
Yaklaşık 2 yıllık gecikme yaşanan, Türkiye'nin insansız hava projesi ANKAilk kez Batman ’da iç güvenlik harekat bölgesinde uçuşyaptı. ANKA'nın çektiği görüntüleri başarılı şekilde yer kontrol istasyonuna ulaştırdığı öğrenildi.
 
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI ) tarafından geliştirilen, seri üretime hazır olan ANKA'yı, sözleşmede yazan şartları henüz yerine getirmediği ve istenilen yüksekliğe çıkamadığı için bu haliyle kabul etmek istemeyen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK ) envanterine henüz dahil etmedi. Genelkurmay Başkanlığı'nın uçağın test uçuşlarına bir süre daha devam edeceği öğrenildi.
 
Zaman'ın haberine göre, henüz seri üretim sözleşmesi imzalanmayan projede, Silahlı Kuvvetler'in talep ettiği 5 uçağı deneyip ihtiyaca cevap vermesi durumunda üretim yapılacağı belirtiliyor.
 
ANKA’nın ayırt edici özellikleri arasında; uçağın gövde ve kanatlarıylaradar görünürlüğünün düşük olması, gece gündüz her türlü hava şartlarında keşif, gözetleme ve hedef tespiti yeteneklerine, jet yakıtı kullanan 155 beygirlik dizel motora ve uçuş süresi boyunca çalışabilen buz önleme sistemine sahip olması yer alıyor.
Bu haber toplam 2204 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri