Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'da Derin ACEM OYUNLARI

04.01.2012 09:43
"Ankara, Acem oyunlarından bir an önce kurtulmalıdır. Kurumlar kendi içlerine çekidüzen vermelidir. Siyaset de netleşmelidir."

"Öncelikle Ankara, Acem oyunlarından bir an önce kurtulmalıdır. Kurumlar kendi içlerine çekidüzen vermelidir. Siyaset de netleşmelidir. Kim hangi bakanlığı istiyorsa bunu dürüstçe Başbakan’a iletmeli, o da uygun görürse atamalıdır. 2014 senaryoları için mevzi kazma işlemleri bu ülkede çocukların canına mâl olmaktadır. Medya üzerinden, yakın durduğu yazarlara diğer bakanları hedef gösterip ayağını kaydırma operasyonları ülkeye zarar vermeye başlamıştır."

Emre Uslu'nun yazısının ilgili bölümü;

"...

Yusuf Gezgin’in dediği gibi, hükümet, güçlerinin zaaflarından, tevazularından ve halka dayanmaktan geldiğini unutup, güçlerinin esiri olmaya başlamıştır. 2014 senaryolarının başladığı noktada siyasetin ve bürokrasinin içine uzanmış; sinsice, ama planlı ve stratejik bir şekilde yol alan ekip Acem oyunu oynuyor. Bunların hedefi terörle mücadeleyi zaafa uğratmanın yanında, terörle mücadelede kararlı adımlar atan bir siyasetçiyi yıpratarak, kendi “büyüklerini” o koltuğa oturtmaktır. “Müstakbel başbakan adayı!” abilerine siyasette alan açmak, zemin oluşturmaktır. Bu noktada son dönemdeki istihbarat yanlışının bu konuyla ilgili olması da ihtimal dâhilindedir. Bu nedenle 2014 senaryoları bir an önce netleşmeli ve terörle mücadele üzerinden oynanan Acem oyununa bir an önce son verilmelidir.

Peki, ne yapmalı?

Öncelikle Ankara, Acem oyunlarından bir an önce kurtulmalıdır. Kurumlar kendi içlerine çekidüzen vermelidir. Siyaset de netleşmelidir. Kim hangi bakanlığı istiyorsa bunu dürüstçe Başbakan’a iletmeli, o da uygun görürse atamalıdır. 2014 senaryoları için mevzi kazma işlemleri bu ülkede çocukların canına mâl olmaktadır. Medya üzerinden, yakın durduğu yazarlara diğer bakanları hedef gösterip ayağını kaydırma operasyonları ülkeye zarar vermeye başlamıştır.

Kürt sorununa yönelik olarak da şu iki adım önemlidir:

A) Bölgede “kaçakçılık” miti yaratılmıştır. Kaçakçılık denen şey ulus-devletin doğal olmayan şekilde böldüğü insanların yüzyıllar boyunca yaptığı ticarettir. Bundan PKK nemalanıyor mu? Evet. Ama bunun sorumlusu PKK değil bizzat ulus-devletin uygulamaya koyduğu ulusal ekonomi modelidir. Şu sıralar Irak’ta durum karışık ama eğer bir yöntemi bulunabilirse Irak ile Gümrük Birliği anlaşması yapılmalı, gümrükler sıfırlanmalı ve Irak-Türkiye arasındaki kayıtdışı ekonomik aktiviteler kayıt altına alınmalıdır. Böylece PKK’ya verilen “vergi” de geçiş noktalarındaki “rüşvet” de önlenecektir. Bu PKK’nın gelirinin ciddi şekilde azalmasını sağlayacaktır.

Irak ile gümrüklerin sıfırlanması veya minimuma düşürülmesi bölgede liberal ekonomik aktivitelerin canlanmasını sağlayacaktır. Bu da terörün sosyolojik zemininin orta vadede dönüşmesini sağlayacaktır. Bölgede terörün varlık sebebi bölgenin devletleştirilmesidir. (Bu konuya ileride devam edeceğim.)

B) En önemlisi hükümet Kürt haklarını iade etme noktasında ayak sürümeyi bırakmalıdır. Açıklayacağı demokratik açılımı Ankara’da rol çalma girişimlerinin ötesine taşımalı ve bir takvim ile hangi zamanda nasıl bir adım atacağını açıklamalıdır. Örneğin Kürtçe eğitim ile ilgili düzenlemeyi anayasa sürecine bırakmadan, kısmi olarak da olsa, yapmalı ve uygulamanın başlayacağı dönemi de önümüzdeki eğitim-öğretim dönemi olarak belirlemelidir. Yine buna yönelik Kürt sorununun çözümü için dört başı mamur adımlar atmalı ve sorun hedefli demokratik açılım programı geliştirilmelidir. Siyasette rol çalmaya yönelik “demokratik açılım” oyunlarıyla bu insanları da ülkeyi de oyalamamalıdır. 

Bu haber toplam 5244 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri