Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara amblemi kararına tepki

14.09.2011 16:12
Başkan Melih Gökçek, Danıştay'ın Ankara amblemine ilişkin verdiği kararı değerlendirdi...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Danıştay'ın Ankara'nın amblemine ilişkin verdiği kararla ilgili olarak ''Mahkeme kararının, doğru bir karar olduğunu düşünmüyorum'' dedi.

Gökçek, Ankara ile Vietnam'ın başkenti Hanoi'nin kardeş şehir protokol törenin ardından, gazetecilerin sorusu üzerine, Danıştay'ın Ankara'nın amblemine ilişkin kararını değerlendirdi.

''Mahkeme kararının doğru bir karar olduğunu düşünmüyorum'' diyen Gökçek, şöyle konuştu:

''Danıştay'ın sayısız kararı vardır. Bu kararlarda, herhangi bir meclisin iptal ettiği karardan sonra yeni karar alınır ve o da mahkeme tarafından iptal edilirse bir önceki karara kesinlikle dönülmez. Yeniden dönülüp dönülmeyeceği karar verecek olan Belediye Meclisidir. Bu Anayasamızda da açıktır, yerindelik kararı veremez. Yani Belediye Meclisi yerine takdir yetkisi kullanamaz. Bu mahkemenin kararı doğru bir karar değil. Ama mahkeme kararı olduğu için her zaman olduğu gibi uygulamak zorundayız. Gerekeni yapacağız, kimsenin endişesi olmasın. Ama hiçbir zaman bundan sonra Ankara'nın amblemi Hitit olmadı, olamayacak. Bu kadar net ve açık söylüyorum.''

Gökçek, karara ilişkin tezatlar da bulunduğunu öne sürerek, şöyle devam etti:

''Birincisi bizimki amblem değil, logo. Mahkeme logoyla amblemi birbirine karıştırıyor. Üstelik dava açan kişi özellikle 3'te 2 çoğunluktan hiç bahsetmediği halde mahkeme nedense bunu kendiliğinden bulmuş ve oraya koymuş. Hayretle karşıladım. Mahkeme kararının hakkında da ayrıca bizim şikayetçi olmamız söz konusu olabilir. Çünkü yasalar açıkça aykırı bir karar." (AA)

Bu haber toplam 3260 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri