Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara Suriye için düğmeye bastı!

10.08.2012 13:19
Suriye'deki çatışmaların şiddetini artırarak sınıra yaklaşması üzerine hükümet koridorları da hareketlendi.

Suriye 'de Beşşar Esed'e bağlı güçler ile muhalifler arasındaki çatışmaların Türkiye 'nin sınırına dayanması, Ankara'yı harekete geçirdi. Bir süreden bu yana Suriye topraklarında güvenlikli bölge oluşturmak için formül arayan hükümet, çatışmaların şiddetini artırması ve PKK destekli PYD'nin bölgede kendini göstermeye başlaması üzerine, bütün seçenekleri değerlendirmeye aldı.

Edinilen bilgilere göre güvenlikli bölge oluşturulması için bütün planlar hazırlandı. Bu çerçevede, Türkiye sınırına mücavir beş noktada ve ortalama 20 kilometre derinlikle güvenlikli bölgeler oluşturulması için düğmeye basıldı. Sınır boyunca cep biçiminde oluşturulması öngörülen güvenlik bölgeler, stratejik açıdan Türkiye'ye yakın ulaşım yolları çevresinde seçildi. Bunun için hükümetin tezkere için Meclis'e gitmeden Bakanlar Kurulu kararı ile askerin Suriye'ye gönderilmesi üzerinde duruluyor.

Yetkililer tampon bölge için başlatılacak operasyonun zamanlaması konusunda bilgi vermezken, önde gelen bir hükümet yetkilisi, “Tüm seçenekler masada, tezkeresiz girmek dahil. Onun ilerisi gerisi dahil” diyerek Türkiye'nin operasyon için tüm hazırlıkları tamamladığı mesajını da verdi. Suriye'ye ilişkin gelişmeler açısından ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın yarın yapacağı Türkiye ziyareti büyük önem taşıyor.

Bu haber toplam 2572 defa okunmuştur
Göz göre göre
Birol Türk
Zoraki kendimizi savaşa sokuyoruz gibi geliyor.Abd bile tek başına böyle bir işe kalkışmazken türkiye hangi cesaret ve güçle veya hangi zorunlulukla suriyeye giriyor.Bence yanlış yapıyor.Bölgede sorunlar savaşla çözülmez.Allah yardımcımız olsun.Allah hükümete basiret versin.
10 Ağustos 2012 Cuma 18:30
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri