Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'da ölenlerin yakınlarına 29 bin lira tazminat

14.10.2015 11:27
Ankara'daki saldırıda ölenlerin mirasçılarına 29 bin lira tazminat, yakınlarına aylık maaş, engelli kalanlara 41 bin lira tazminat verilecek

Ankara’da geçen cumartesi günü yaşanan terör saldırısının ardından önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, Ankara katliamında ölenler, yakınları ve yaralananların terör mağduru olduğu tespiti yapıldı. Bu kişilerin, Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun kapsamında ele alınması kararlaştırıldı.

SİVİL ŞEHİT SAYILACAKLAR

Habertürk'ün haberine göre, konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem görevlendirildi. Söz konusu yasaya göre, öncelikle terör saldırısıyla ilgili zarar tespit komisyonu kurulacak. Bir vali yardımcısının başkanlığında oluşturulacak komisyon, sivil şehit sayılanların mirasçıları ile yaralananlarla ilgili iş ve işlemleri yürütecek.

MİRASÇILARINA 29 BİN LİRA TAZMİNAT, 800 LİRA MAAŞ

Terör eylemi nedeniyle hayatını kaybeden sivil şehitlerin mirasçılarına 29 bin 79 TL tazminatverilecek. Ölenlerin hak sahiplerine yani eş, çocuk, anne ve babalarına aylık bağlanacak. Sivil şehitlerin hak sahiplerine 2015 yılında maaş bağlanması durumunda, 789 TL maaş ödenecek. Yasaya göre engelli kalanlara, 2 bin 326 TL’den 41 bin 874 TL’ye kadar tazminat ödenecek. Engel durumuna göre, 473 TL ile 789 TL arasında aylık da bağlanacak.

YAKINLARINA KAMUDA İSTİHDAM

Saldırı sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları ile yararlananlar veya yakınlarına, kamuda istihdam olanağı sağlanacak. Hayatını kaybedenlerin eş ve çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi kamuda istihdam edilecek.

ENGELLİ HALE GELENLER

Engelli hale gelenlerin kendilerinin veya eş ve çocuklarından birinin, eşi ya da çocuğu yoksa kardeşlerinden birinin de istihdamını devlet sağlayacak. Mağdurların çocukları, eğitim hayatları boyunca burs alabilecek.

Bu haber toplam 1826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri