Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'da Rojava alarmı! TSK müdahale edecek!

21.06.2015 13:50
IŞİD'in Tel Abyad'tan atılması ile Kürtlerin alan kazanması karşısında teyakkuza geçen Ankara'nın "karmaşa devam ederse" bölgeye müdahale edeceği iddia edildi.

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgesi Rojava'daki sıcak gelişmelere dair çarpıcı iddialar gündeme geliyor. Star yazarı Saadet Oruç, Tel Abyad'ın IŞİD'ten alınıp Kürtlerin kontrolüne geçmesinden sonra TSK'nın bölgeye müdahale edebileceğini yazdı.

PYD-YPG'yi hedef alan "etnik temizlik" iddialarının askeri bir müdahaleye dayanak yapılacağını yazan Saadet Oruç, Ankara'nın teyakkuz halinde olduğunu iddia etti.

İşte Oruç'un yazısındaki ilgili bölüm:

KARMAŞA DEVAM EDERSE ANKARA BÖLGEYE MÜDAHALE EDECEK

Ankara ise gelişmeleri yakından takip ediyor. Yanı başındaki bu toz duman karşısında sessiz durması mümkün değil. Toplantı üzerine toplantı yapılıyor. Olası yeni göç dalgaları ve alınabilecek önlemler üzerine çalışılıyor. Şurası da bir gerçek ki, bu etnik temizliğin ve karmaşanın devamı durumunda Ankara hareketsiz kalmayacak ve bölgeye müdahale edecek.

ABD’nin desteklediği yeni bir Kürt şeridi, yeni bir enerji koridorunun oluşturulduğu ve yakın zamanda 200 bin yeni göçmenin gelebileceği değerlendirmelerinin olduğu raporlar, çalışma masalarının üzerinde duruyor.

İyi haber alan kaynaklarımın verdiği bilgilere göre, DEAŞ ise adeta savaşmadan çekildiği Tel Abyad’ın ardından, Azez’in hemen güneyinde Hercele - Marea hattına saldırıyor.

OLASI YENİ BİR GÖÇ DALGASI ANKARA'I ENDİŞELENDİRİYOR

Örgüt, rejimle savaşmayı bıraktı, hedefine muhalifleri aldı.  Washington yönetimi de Suriyeli muhaliflerin esasen DEAŞ ile mücadele etmesini istiyor. Esad rejimini devirmek artık eskisi gibi öncelikli bir nokta olarak durmuyor ABD için. Böyle görünüyor.

Olası bir göç dalgası endişesi hakim Ankara’da.

Ankara, bölgedeki kaygan zeminin ve oyun kurucuların buradaki piyonları nasıl kullandıklarını yakından takip ediyor ve istemediği sonuçların yaşanmasını oturduğu yerden izlemeyecek.

Bütün bunların yanı sıra, şu sorular da Ankara’da artık daha yüksek sesle dillendiriliyor:

-ABD, Esad’ı devirmekten vaz mı geçti?

-Suriye, İran ile anlaşmak için Suriye’yi koz olarak mı kullandı?

ABD PKK-PYD BİRLİĞİNİ YOK SAYIYOR

Geçtiğimiz yılın Haziran ve Temmuz aylarında, Washington’da düzenlenen üst düzey toplantılarda, Türk yetkililer PYD ile PKK’nın aslında aynı yapı olduğunu detaylı bir şekilde ABD’li muhataplarına anlattılar. Yanıtlanmamış soru kalmadı bu noktada. Ancak, “ aynıABD son dönemde bu gelişmeleri yok sayarak PYD’yi milis gücü olarak kullanıyor” bazı kaynaklarıma göre.  ABD’nin 2014 Terör Raporu açıklandı hafta içinde. PYD, terör örgütleri listesinde yok.

ANKARA ABD'NİN NETLEŞMESİNİ BEKLİYOR

Hatta ABD’li gazetecilerin PYD-PKK bağlantısı konusunda araştırma yapmaları da Washington’da bu dosyayla ilgili bazı isimlerin hoşuna gitmiyor.  Velhasıl kelam, toz duman altında ittifakların değişmesi baş döndürüyor. Suriye’nin kuzeyinde Erbil yönetimini çağrıştıran bir oluşum adım adım örülüyor. ABD de, bu oluşumun baş aktörlerinin hamiliğini yapıyor görünümünde. Ankara, Washington’un “duruşunu” netleştirmesini bekliyor.

Bu haber toplam 2264 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri