Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'daki Saldırıyı TAK Üstlendi

22.09.2011 19:16
Ankara'da 3 kişinin ölümüme ve 34 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırının ardından terör örgütü PKK çıktı.

 

Terörist örgütün 'silahlı kanadı' olduğu belirtilen HPG'nin dün patlamayla ilgilerinin olmadığı iddiasını bugün örgütün eylem yapan kolu TAK yalanladı.

PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'nın haberine göre ajansa gönderilen TAK imzalı elektronik postada, Ankara'da 20 Eylül günü düzenlenen saldırının "bir başlangıç" olduğu tehdidi yer aldı. TAK, Eskişehir ve Antalya'daki saldırıları da üstlendi.

TAK "Daha önce uyardığımız gibi artık örgüt olarak hiçbir hassasiyetimiz kalmamıştır. Her yer eylem sahası, her yer hedeftir" diye tehdit etti.

Açıklamada, "Özellikle Türkiye metropolleri temel savaş sahamız olacaktır. Ankara Kızılay'da bu eylemin düzenlenmesi bir başlangıçtır, bu tarz eylemlerin artık startı verilmiştir" diye belirtildi.

"Daha önce Eskişehir yolunda ve Antalya'daki patlamalar birer uyarıydı" diyen TAK, AK Parti hükümetinin işin ciddiyetini kavramaktan çok uzaklaştığını ifade ederek, şöyle tehdit etti: "Bundan sonra gelişecek olan savaşın ve insan kayıplarının tek sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bundan sonra kimse bizden, hassas yaklaşmamızı beklemesin savaş kararını alan AKP hükümetidir ve bunun Türkiye'de yaratacağı etkiye ve sonuçlarına katlanır."

PKK DÜN YALANLAMIŞTI

Terör örgütü PKK, dün yaptığı açıklamada Ankara'da yaşanan patlama ile ilgili ilgilerinin olmadığını savunmuştu.

Terörist örgüte yakın internet sitelerine yazılı açıklama gönderen HPG, "20 Eylül günü Ankara'da yaşanan patlama sonucunda yaşanan can kayıplarından direkt hareketimizi ve HPG güçlerimizi sorumlu tutan yeminli PKK düşmanları kamuoyunu manipüle etmektedir. HPG gerillalarımızın Ankara'da yaşanan olayla hiçbir ilgileri bulunmamaktadır." dedi.

PKK'nın bugüne kadar şehirlerde düzenlediği bombalı saldırıların bir bölümünü 2003 yılında kurulan TAK üstlendi. Kürdistan Özgürlük Şahinleri olarak bilinen TAK, PKK içinde faaliyet gostermesine rağmen, tamamen bagimsiz bir yapı gibi gösteriliyor. TAK'ın eylemleri PKK tarafından üstlenilmiyor. TAK, bir çok şehir merkezinde bombalı eylemler düzenledi.

Bunlardan bazıları şöyle:

- 10 Haziran 2007: İstanbul Bakırköy'de 31 kişinin yaralanması ile sonuçlanan patlama.
- 17 Temmuz 2005: Aydın Kuşadası'nda turistleri taşıyan minibüs ile bir hafta sonra İzmir'in Çeşme'de çöpe bırakılan bombanın patlaması sonucu 5'i turist, bir polis memuru öldü, 34 kişi yaralandı.
- 31 Ekim 2010: İstanbul Taksim'de polis noktasına saldırıda 32 kişi yaralandı.
- 23 Mayıs 2007: Ankara Ulus Anafartalar çarşısındaki patlamada 7 kişi öldü 102 kişi yaralandı.
- Son olarak 26 Ağustos: Antalya Konyaaltı plajı ile 28 Ağustos'ta Kemer halk plajındaki patlamalarda 6 turist yaralandı.

Bu haber toplam 1632 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri