Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'dan Kandil'e çözüm süreci mesajı

31.07.2015 12:48
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde temaslarda bulunan Türkiye heyeti, PKK silah bırakırsa sürecin tekrar başlayacağı mesajını verdi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki heyet Süleymaniye'de Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran Hareketi yetkilileriyle görüştü. Türkiye heyetinin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki siyasi parti temsilcilerinden PKK'ya silah bırakma mesajı iletmelerini istediği öğrenildi.

"SÜRECİ BU NOKTAYA GETİREN PKK'DIR"

Heyetin siyasi parti temsilcileriyle yaptığı toplantıda, "Türkiye barış sürecine bağlı kalmıştır. Süreci bu noktaya getiren Türkiye değil PKK'dir" dediği ifade edildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki tüm siyasi partilere PKK'ya silah bırakma çağrısı yapmaları talebinde bulunan Türk heyeti, "PKK silah bırakmadığı sürece barış sürecini sürdürmenin bir anlamı yoktur. PKK silah bıraktığı zaman süreç tekrar başlayacaktır" mesajı verdi.

Sinirlioğlu başkanlığındaki heyet Goran (Değişim) Hareketi Genel Sekreteri Newşirwan Mustafa ve Dipolmatik İlişkiler Sorumlusu Heme Tevfik Rahim'le bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantı 40 dakika sürdü. Görüşmeden sonra basın açıklaması yapılmadı. Rudaw'ın edindiği bilgiye göre Goran lideri Mustafa Türk heyetine, bir an önce PKK'yla çatışmayı çift taraflı olarak durdumalarını ve barış sürecine geri dönmeleri gerektiğini iletti ve iki tarafın da IŞİD'le savaş halinde olduğunu hatırlattı. Türk heyetinin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne "çatışmalı sürecin niçin başladığı" konusunda bilgilendirmek üzere ziyaretini gerçekleştirdiği belirtiliyor.

BARZANİ İLE GÖRÜŞTÜ

Feridun Sinirlioğlu ve beraberindeki heyet, dün Erbil'e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti.Mesut Barzani, Türkiye heyetini Başkanlık Ofisi'nde kabul etmişti. Toplantıda Barzani, Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK arasındaki son çatışmalı sürecin Kürdistan Bölgesi tarafından uygun görülmediğini belirterek, diyalog masasına dönülmesini önermişti.

Bu haber toplam 1264 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri