Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'nın bu hamlesi Avrupa'yı telaşlandırdı

30.07.2013 15:15
Türkiye’nin kurmayı planladığı Uydu Fırlatma Merkezi’nin, gelecekte uzun menzilli füzelere ev sahipliği yapmasından endişe duyuluyor
  • Türkiye 'nin kurmayı planladığı Uydu Fırlatma Merkezi Batı'yı korkuttu.
  • 'Türkiye’nin bazı müttefiklerini korkutuyor'
 
Türkiye’nin bir uydu fırlatma merkezi (UFM) kurmayı planlaması Batı ülkelerini korkuttu. HaberTürk'ün haberine göre, Batılı ülkelerin, Türkiye’nin kurmayı planladığı Uydu Fırlatma Merkezi’nin, gelecekte uzun menzilli füzelere ev sahipliği yapmasından endişe duydukları öne sürüldü.
 
Batılı müttefiklerin, Türkiye’nin planladığı UFM’nin, “gelecekte uzun menzilli füzelere ev sahipliği yapmasından kaygı duydukları” ortaya çıktı.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında kısa süre önce gerçekleştirilen Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında, Türkiye’nin uzaydan daha fazla yararlanması amacıyla bir uydu fırlatma merkezi projesinin başlatılması kararlaştırılmıştı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı da, bu ay içinde Roketsan ile bir uydu fırlatma sistemi ile ilgili tasarım anlaşması imzalamıştı.
 
ABD savunma çevrelerine yakınlığıyla bilinen “DefenseNews” dergisinin haberinde, Ankara’da görev yapan bir Batılı büyükelçinin, “Türkiye’nin bazı müttefikleri, Ankara’nın, bunu, menzilinin 2 bin 500 km. olmasını planladığı füzenin fırlatılması için kullanacağından korkuyorlar” dediği belirtildi. Haberde, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün üyesi olan bir ülkenin Ankara’da görev yapan savunma ataşesinin, “Türkiye’nin kurmayı planladığı merkezi, iddialı füze amaçlarına yönelik kullanıp kullanmayacağı bizim için bir bilmece. Türkiye uzun menzilli füze yaparsa sorunlarla karşılaşır. Örneğin, kendi rampasını ve gerekli teçhizatı bulması gibi” dediği ifade edildi.
 
ŞU AN 800 KM
 
İki yıl önce, Türkiye’nin, menzili 2 bin 500 km’ye kadar ulaşabilecek füze yapmayı planladığı açıklanmıştı. Bu programın ayrıntıları bilinmezken, geçen şubat ayında, Türkiye’nin menzili 800 km. olan füze imal etme kapasitesine sahip olduğu kaydedildi. Türk yetkililer ayrıca, 2020 yılına kadar uzaya 16 uydu göndermeyi planladıklarını da ifade etmişlerdi.
Bu haber toplam 2972 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri