Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muzun fiyatı 1 TL'ye düştü

04.01.2011 18:52
Antalya'nın Alanya ilçesinde, havaların soğuması muz üreticilerini olumsuz etkiledi. Soğuk hava nedeniyle muzlarda çatlama olduğu, pazar fiyatının 1 TL'ye kadar düştüğü belirtildi.

Sağanak yağmurla birlikte havaların soğumasıyla dışarıda yetişen muz çatladı. Bir çok üretici, zarar etmemek için muzu kesip satmaya çalıştı. Bir zamanlar Türkiye'de zengin meyvesi olarak bilinen muz, pazarda fiyatı 1 TL'ye kadar düştü.

Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, Alanya'da üretilen muzun yüzde 50'sinin dışarıda yetiştiğini, hava muhalefetinden dolayı meydana gelen çatlamalar olduğunu söyledi. 10-15 gün sonra her şeyin normale döneceğini belirten Güney, şu an yapabilecek bir şeyin olmadığını kaydetti.

Her yıl muz üreticilerinin, hava şartlarından dolayı bu şekilde sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Güney, "Üreticilerimizin hava şartlarını dikkate alması lazım. İmkanları varsa muzun üzerini örtecek. İmkan yoksa banka kredi imkanlarını kullanarak üzerini örtmelidir. Benim şu anda 10 dönüm üzeri örtülü muzum var. Bir tanesi çatlamadı ve zarar görmedi. Örtü altında üretilen muz her zaman kontrollü üretiliyor." dedi.

Alanya Pazarcılar Odası Başkanı Bekir Akış da soğuk havaların muz üreticilerine büyük bir darbe olduğunu belirtti. Çatlamalardan dolayı muzun kesilmesiyle arz talep meselesinden kaynaklanan sıkıntılar olduğunu belirten Akış, Şubat ayında fiyatların 3 TL'yi bulacağını kaydetti.

CİHAN 

Bu haber toplam 5290 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri