Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AP'den Kemal Kılıçdaroğlu'na ŞOK Soru?

12.11.2011 08:11
Ergenekon tutuklusu vekilleri AP Komisyonu heyeti ile görüşmesinde gündeme getiren CHP lideri Kılıçdaroğlu beklemediği soruyla karşılaştı: O isimleri hapisteyken neden aday yaptınız?...

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Hristiyan Demokrat üyesi Ria Oomen-Ruijten’in başkanlığındaki Avrupa Parlementosu Dış İlişkiler Komitesi dün Meclis’te yeni anayasa çalışmaları konusunda kulis yaptı. Heyetin, Ak Parti, MHP, CHP ve BDP gruplarıyla yapılan görüşmelerinde yeni anayasa çalışmaları yanında tutuklu vekillerin durumu da gündeme geldi.

Rum Kesimi, oldu bitti peşinde

AP heyetinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde tutuklu milletvekillerinin durumu gündeme geldi. AP heyetindekiler “Tutuklu milletvekilleri var ama, hapisteyken niye aday gösterdiniz” diye sordu. Kılıçdaroğlu ise, “Mahkumiyet kararı yok. Milletvekilleri olmaları için gereken prosedüre uyuldu. YSK onay verdi. Temiz kağıdı alıp başvuruda bulundular. Bu konuda engel bulunmuyor. Cezaevinde tutulmaları hukuki değil” görüşünü iletti. AP Dış İlişkiler Komisyonu (AFET) üyeleri MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural tarafından kabul edildi. Edinilen bilgiye göre ziyarette MHP’nin dış politika, AB, Anayasa gibi konularda görüşleri soruldu. Ak Parti ve CHP’nin Brüksel’de temsilcilik açtığını anımsatan Rujiten, MHP’den neden temsilcilik açmadığını da sordu. Vural’ın yanıtı ise “Parti İçtüzüğümüzde değişiklik yaptık ve dış temsilcilikler açma hükmünü koyduk. İhtiyaç duyarsak açılabilir” diye konuştu. AFET üyeleri daha çok sormayı tercih ederken, Vural ise Türkiye’nin AKPM’nin bazı kararlarını ve İlerleme Raporu’nu kabul edemeyeceğini söyledi. “Kıbrıs Rum Yönetimi’nin oldu bittilerini Türkiye’nin kabullenmesi de mümkün değil” diyen Vural, “Şu ana kadar sadece bir başlık açıldı. Bunu Türkiye’ye yapılmış bir haksızlık olarak görüyoruz” dedi. Avrupa’da antiislamist yaklaşımın tırmanışa geçmesinden ve ırkçılığın tırmanmasından rahatsız olduklarını ifade eden Vural Anayasa konusunda ise “Bir yıl içinde Anayasa konusunda bir yol alınabilir” dedi. Heyet daha sonra BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan’ı ziyaret etti.

Anayasa değişikliğine destek veriyoruz

CHP lideri Kılıçdaroğlu AP heyetiyle görüşmesinde yeni anayasa konusunun hatırlatılması üzerine de, “Anayasa değişikliğini savunuyoruz, değişikliğe destek veriyoruz. Hak ve özgürlüklerin genişletilmesini istiyoruz. Kadın erkek eşitliğinin sağlanmasını, üniversitelerin özerk hale gelmesini istiyoruz. Ancak anayasa değişikliğiyle her şey çözülmüyor. Örneğin Anayasanın 90.maddesi var ama uyulmayabiliyor” dedi.

star 

Bu haber toplam 1700 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri