Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

App Store'da potansiyel zararlı uygulama sorunu!

07.11.2015 00:56
App Store'daki binlerce zararsız uygulama, bir anda zararlı hale gelebilir!

Apple, uygulama mağazası App Store'daki şüpheli uygulamalarla ilgili yeni zorluklarla karşı karşıya. Mağazada zararsız gibi görünen ve zararsızca duran, ancak zarar verme potansiyeline sahip uygulamalar, güvenlik araştırmacılarını endişelendiriyor.

Apple'ın güvenlik araştırmacılarının uyarıları üzerine bu tür uygulamaların bazılarını App Store'dan kaldırdığı söyleniyor. Ancak firmanın virüssüz ve yüksek kaliteli uygulamalarıyla tanınan mağazası için sorunlar bitmiş değil. FireEye'dan mobil yazılım mühendisi PeterGilbert, bu yeni tür saldırı dalgasının iPhone'u ve iOS'u hedef aldığını söylüyor. Bu durum özellikle kurumsal verileri ve parolaları çalışanlarının telefonlarında saklayan firmalar için endişe verici.

FireEyeApp Store'un ABD ve Çin sürümlerinde zararlı olabilecek reklam kodu kitaplığına sahip 2.800 uygulama keşfettiğini söyledi. mobiSage SDK adlı kitaplık, Çin merkezli firma AdSage tarafından geliştiriliyor. Kitaplık, muhtemelen veri çalma yeteneklerini bilmeyen geliştiriciler tarafından uygulamalarda kullanılıyor. Gilbert'a göre reklam kitaplığı, uzak sunucudan birJavaScript kodu yükleyebiliyor ve bunun ardından ekran görüntüsü alabiliyor,ses kaydedebiliyor ve cihazın konumunu izleyebiliyor.

Merkezi Pekin'de bulunan AdSage, son güncellemesiyle bu arka kapıya sahip olmayan bir mobiSage SDK yayınlamış bulunuyor. Gilbert, bu arka kapıyıAdSage'in ürününe bir başkasının ekleyip, geliştiricilere sunmuş olabileceğini söylüyor.

Bu haber toplam 2050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri