Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arabistan Bayram Gününü Açıkladı

08.10.2013 02:36
S.Arabistan Yüksek Mahkemesi bu yılki Kurban Bayramı'nın tarihini verdi.

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi, güvenilir kişiler tarafından hilalin görüldüğünü belirterek Zilhicce ayının başladığını ve Kurban Bayramı'nın 15 Ekim'de kutlanacağını duyurdu.

Sabah gazetesinin haberine göre, Riyad'da mahkeme binasında bir araya gelen mahkeme üyeleri, Türkiye ile aynı hac takvimini onayladı. Bu açıklamaya göre, Suudi Arabistan'daki hacılar ile Türkiye aynı gün bayram yapacak. Hacılar 14 Ekim'de Arafat vakfesinde bulunacak.

Ardından şeytan taşlama ve kurban kesme işlemleri için Müzdelife ve Mina'ya geçilecek. Geçen yıl Suudi Arabistan, bayramın 26 Ekim'de olduğuna karar vermiş, Türkiye'de ise bayram 25 Ekim'de kutlanmıştı. Geçen yıl Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla Mekke'de bulunan yaklaşık 90 bin Türk hacı da Araplara uyarak, bayrama Türkiye'deki akrabalarından bir gün geç girmişti. Suudi Arabistan Pasaport Genel Müdürlüğü ise önceki gün itibariyle hac görevini yerine getirmek için ülkeye gelenlerin sayısının 1 milyon 100 bin 545 kişiye ulaştığını açıkladı.

Teknolojik hacı adayları

Hac vazifesi için Kâbe'ye gelen hacı adayları, vakitlerinin çoğunu Kuran-ı Kerim okuyarak geçiriyor. Kâbe'nin her noktasında Kuranı Kerim rafları bulunuyor. Bazı Müslümanlar ise tekonolojinin son imkânlarından yararlanarak tablet bilgisayarlarından ve akıllı telefonlarından Kuran-ı Kerim okuyor.habervaktim

Bu haber toplam 2182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri