Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arafat'ın ölüm sebebi belli oldu!

13.10.2013 23:27
Kasım 2012'de naaşı mezardan çıkarılıp otopsiden geçirilen Efsanevi Filistin lideri Yaser Arafat'ın zehirlendiği belirtildi.

Lancet tıp dergisi: Filistin lideri Arafat uranyumdan 400 kat daha radyoaktif polonyum 210'un yüksek dozuyla zehirlenip öldürüldü.

Efsanevi Filistin lideri Yaser Arafat'ın dönemin İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve ABD Başkanı George W. Bush tarafından ‘ortadan kalkması gereken bir engel' diye nitelendiği dönemde şüpheli biçimde ölmesinin üzerindeki esrar perdesi yavaş yavaş kalkıyor. Tıp aleminin en saygın dergilerinden Lancet, Arafat'ın zehirlenerek öldürüldüğüne dair bulguları destekleyen bir çalışma yayımladı. Lancet'e göre, Arafat'ın radyoaktif element polonyum 210 ile zehirlendiği şüphe götürmüyor.

Ramallah'ta İsrail kuşatması altındaki Mukata konutunda hastalanan Arafat, uçakla nakledildiği Paris'teki askeri hastanede 75 yaşında ölmüştü. Rahatsızlığı mide bulantısı ve karın ağrısıyla başlayan, Fransa'da böbrekleri iflas eden ve nörolojik komaya girip beyin kanaması geçiren Arafat'ın ölüm sebebi resmen açıklanmamıştı. Bir dizi bilimsel teste rağmen zehre rastlanmadığı, nadir rastlanan bir kan rahatsızlığından dolayı öldüğü söylenmişti.

‘BULGULAR SAĞLAM'

Ancak yakınlarının merhum Filistin liderinin zehirlendiğinde yıllarca ısrar etmeleri üzerine, geçen yıl İsviçreli bilim insanları Arafat'ın ölüm sebebini soruşturmaya başladı. Temmuz 2012'de İsviçre'nin Lozan Üniversitesi'nden uzmanlar, Arafat'ın polonyum ile zehirlenmiş olabileceğine dair ellerinde kanıt bulunduğunu duyurdu. Ağustos 2012'de Fransız savcılar, eşyalarında yüksek düzeyde polonyuma rastlandığı gerekçesiyle cinayet soruşturması açtı. Eşi Süha Arafat'ın Filistin Yönetimi'ne yaptığı baskı sonucunda, Kasım 2012'de merhum liderin naaşı mezardan çıkarılıp otopsiden geçirildi.

YÜKSEK DOZDA RADYOAKTİF ELEMENT

Son olarak, Lancet, İsviçreli ekibin yakında tümüyle açıklanması beklenen çalışmasını değerlendiren bir yazı yayımladı. Dergi, ilk bulgulara göre, Arafat'ın elbiseleri ve diş fırçasında yapılan incelemeler uyarınca, kanı, idrarı ve tükürüğünde yüksek dozda yoğun radyoaktif elemente rastlandığını belirtti.

Lancet şunları söyledi: ‘'Bulgular, Arafat'ın polonyum 210 ile zehirlendiği olasılığını destekliyor. Adli tıp temelinde, 2012'de naaşının mezardan çıkarılması kararını destekleyen yeterli şüphe mevcut.''

ROTAHABER

 

Bu haber toplam 1310 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri