Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arakan müslümanlarının lideri konuştu

29.07.2012 04:04
Arakanlı Müslümanların lideri Yunus, ''Arakan'da yaşayan Budistler, yetkililerin desteğiyle yağmalamalar yapıyor. Güvenlik güçlerinin silahlarıyla Müslümanları öldürüyorlar'' dedi.

Arakan lı Müslümanların lideri konumunda bulunan Dr. Muhammed Yunus , Arakan'da katliamın devam ettiğini belirterek, ''Arakan'da yaşayan Budistler, yetkililerin desteğiyle yağmalamalar yapıyor. Güvenlik güçlerinin silahlarıyla Müslümanları öldürüyorlar'' dedi.

''İslam Dünyası Ramazan'da İstanbul'da Buluşuyor'' programı kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Yunus, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Müslümanlara yapılan zulmün Myanmar hükümetinin desteğiyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Daha önce de Arakanlı Müslümanlara yönelik zaman zaman katliamlar yapıldığını anlatan Yunus, son olayların ise 3 Haziran'da başladığını anımsattı.

''Arakan'da yaşayan Budistler, yetkililerin desteğiyle yağmalamalar yapıyor. Güvenlik güçlerinin silahlarıyla Müslümanları öldürüyorlar'' diyen Yunus, Müslümanların büyük acı ve zulümle karşı karşıya olduğunu anlattı.''Dünya Müslümanları ve batılı devletler katliama sessiz''

Katliamın tekrar başlamasının en büyük sebeplerinden birisi olarak ''Bangladeş'in güçsüz olması''nı gösteren Yunus, şöyle devam etti:

''Diğer büyük sebep ise dünya Müslümanlarının ve batılı devletlerin bu katliama sessiz kalması. Batılı devletler önceleri Myanmar'a, Nobel ödüllü Aung San Suu Kyi tutsak olduğu için tepkiliydi. Ancak onun serbest bırakılması, batılı devletlerin Myanmar'a olumlu bakmasını sağladı. Batılı ülkeler böylece katliama sessiz kaldı ve kalıyor. Oradaki Budistler Müslümanları istemiyor. Müslümanların en yoğun olduğu yer Arakan'ın kuzey kısmı ve en çok zulüm de orada oluyor. Herhangi bir soruşturma olmaksızın keyfi tutuklamalar devam ediyor. Özellikle genç, ilim sahibi ve entelektüel insanlar tutuklanıyor. Tutuklanan insanların nereye götürüldüğü bilinmiyor. Bayanlara tecavüz devam ediyor.''''Sınır kapalı olduğu halde 20 bin kişi Bangladeş'e sığındı''

Yunus, bölgeye uluslararası tarafsız gözlemcilerin gönderilmesini istediklerini belirterek, son olaylarda binlerce Müslümanın öldürüldüğünü, çok sayıda insanın kayıp olduğunu ve Bangladeş sınırı kapattığı halde 3 Haziran'dan itibaren 20 bin kişinin Bangladeş'e sığındığını söyledi.

Muhammed Yunus, Bangladeş'e sığınan toplam Myanmarlı Müslüman sayısının ise 500 bin olduğunu sözlerine ekledi.  

Bu haber toplam 5922 defa okunmuştur
coful
muzaed
sdfghgh
04 Mayıs 2013 Cumartesi 19:35
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Turkiye' ye getirin
Hakan Atil
Getirin 100 bin Arakan muslumanini, doguya Kurt'lerin arasina yerlestirin. On sene sonra kurt sorunu kalmaz.
30 Temmuz 2012 Pazartesi 20:07
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri