Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arakan'da cenaze namazı bile rüşvetle kılınabiliyor

25.05.2013 02:27
Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein'in ABD ziyaretinde verdiği mesajlara rağmen Rohingya Müslümanlarının çilesi sürüyor.
  • Arakan 'da bütün camiler halen kapalı.
  • Yerel yöneticilere rüşvet vererek cenaze namazı kılabiliyorlar.
  • En büyük sorun kimliklerinin tanınmaması.
 
ABD 'de yaşayan Arakan Rohingya Birliği Başkanı Prof Dr. Vakar Uddin , Arakan'daki son gelişmeleri ve Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein'in ABD ziyaretini değerlendirdi.
 
Thein Sein'in ABD ziyaretinin, Myanmar'ın ABD ile ilişkilerini geliştirme isteğinin bir göstergesi olduğunu belirten Vakar Uddin, "ABD Başkanı Barcak Obama'nın 'Müslümanları öldürmeyi durdurun' talebinin ciddiyetini gördüğümüz için mutluyuz. Thein Sein, ziyaret öncesi bu konunun gündeme geleceğinin farkındaydı ve buraya hazırlıklı gelmişti. Obama'nın mesajlarının ne kadar etkili olacağını göreceğiz" dedi.
 
Vakar Uddin, Başkan Thein Sein'in ABD ziyareti sırasında bile Myanmar'da Rohingyalara karşı yürütülen kampanyanın hız kesmediğini belirterek, şunları söyledi:
 
"Arakan'da bütün camiler halen kapalı. Cenaze namazına bile izin verilmiyor. Müslümanlar, ölüleri için gece saatlerinde yerel yöneticilere rüşvet vererek cenaze namazı kılabiliyor. Myanmar Hükümeti'nin atadığı bir komisyon yanlı rapor hazırladı. Raporda bölgedeki şiddet olayları dolayısıyla Müslüman din adamları suçlanıyor. Budist rahipler tarafından Müslümanlara uygulanan şiddetten ve radikal Budist terör örgütü '969'dan hiç söz edilmiyor."
 
Rohingya Müslümanlarının sorunlarının en başında kimliklerinin tanınmaması geldiğini vurgulayan Vakar Uddin, "Başkan Thein Sein ABD'deyken Myanmar güvenlik güçleri, Rohingyalara, 'Bengalli' olduklarını ifade eden belge imzalamaya zorlanıyorlar. Formuna 'Bengalli' yazılmasına izin vermeyen Rohingyalara yönelik tutuklama, işkence ve mallarının tahrip edilmesi uygulamasına gidiliyor" dedi.
 
AA
Bu haber toplam 2534 defa okunmuştur
geziciler
OĞUZHAN
gezi parkı manasıyla israilin avrupanın medyasının ekmadine kaşar olan çapulcullar gerçektende öyle filistin arıkanda vs dünyanın heryerinde müslümanlar ölüya nerdesiniz ey insan evlatları i
07 Haziran 2013 Cuma 03:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri