Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arakan'da cesetleri yakarak yok ediyorlar

05.09.2017 00:44
Arakan'da Myanmar ordusu ve Budistler katlettikleri Müslümanları arkalarında delil bırakmamak için yakıyor.

Merkezi Tayland'da olan "The Arakan Project" adlı insan hakları kuruluşunun direktörü Chris Lewa, BBC'ye yaptığı açıklamada, kuruluşun Arakan'daki şiddet olaylarını izlediğini belirterek, Rathidaung kentinde sadece bir yerleşim yerinde en az 130 Arakanlı Müslümanın hayatını kaybettiğini söyledi.

Arakan'da cesetleri yakarak yok ediyorlar

BUDİSTLER ORDUYA MÜSLÜMANLARI ÖLDÜRMESİ İÇİN YARDIM EDİYOR

Aynı bölgedeki üç diğer köyde de "onlarca" Arakanlı Müslümanın öldüğüne yönelik duyumlar aldıklarını kaydeden Lewa, "Güvenlik güçleri köyleri kuşatarak insanlara rastgele ateş ediyor. Ayrıca geçen yıl ekim ayındaki olaylara kıyasla, şu andaki olaylarda Budist halktan daha çok sayıda kişinin orduya yardım ettiğini görüyoruz." diye konuştu.

Arakan'da cesetleri yakarak yok ediyorlar

DELİL BIRAKMAMAK İÇİN CESETLERİ YAKIYORLAR

Arakan'da ordunun operasyonlara devam ettiğine işaret eden Lewa, "Ordu ve diğer sivillerin, arkalarında delil bırakmamak için öldürdükleri kişilerin cesetlerini toplayarak yaktıklarını tespit ettik." ifadelerini kullandı.

Arakan'da cesetleri yakarak yok ediyorlar

KÖYLER YAKILIYOR

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana çok sayıda Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti. Saldırılarda hedef alınan 60'tan fazla köyün onlarcası yakılırken, on binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği nedeniyle bölgeden kaçmaya çalışıyor.

Arakan'da cesetleri yakarak yok ediyorlar

Arakan'da cesetleri yakarak yok ediyorlar

MYANMAR HÜKÜMETİ YARDIMIN ÖNÜNÜ KESİYOR

Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı ise saptanamıyor. Arakanlı sivil toplum kuruluşları hayatını kaybeden sivillerin sayısının bini aştığını bildirirken, bazıları rakamın binlerce olduğunu iddia ediyor.

Myanmar yönetimi, göç yoluna düşen ya da evsiz kalan Arakanlı Müslümanlara insani yardım ulaştırılmasına da izin vermiyor.

Bu haber toplam 1278 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri