Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Libya'da Keskin nişancı katliamı

21.02.2011 07:22
Libya’yı 42 yıldır demir yumrukla yöneten Kaddafi, başkaldıran Bingazi halkına acımadı. Keskin nişancılar, cenazelerini kaldıran kalabalığa iki gün üst üste ateş açıp katliam yaptı. En az 200 kişi öldürüldü.
Libya’da keskin nişancı katliamı
Önceki gün keskin nişancıların göstericilere düzenlediği saldırı El Cezire kameralarına böyle yansıdı.
 

Arap dünyasındaki halk isyanlarının sıçradığı Libya iki gündür keskin nişancı dehşeti yaşıyor. Ülkeyi 42 yıldır demir yumrukla yöneten Muammer Kaddafi’nin, Bingazi’de hem önceki gün, hem de dün kalabalıkların üzerine keskin nişancılarını saldığı ortaya çıktı. İki olayda da öldürülen arkadaşlarının cenazesini kaldıran göstericilere ateş açılırken, bir doktor 200 kişinin öldürüldüğünü söyledi.
Önceki gün ülkenin en büyük ikinci kenti Bingazi’de öldürülen 35 kişinin cenazesinden dönen binlerce kişi, Komuta Merkezi’nin yaklaşık 50 metre uzağından geçerken keskin nişancıların hedefi oldu. Görgü tanıklarına göre, sokaklardan çekilip komuta merkezlerinde konuşlanan güvenlik güçleri, cenaze kaldıran kalabalığa uzun menzilli silahlar ve hatta uçak savar füzeleri ile gözlem kulelerinden ateş açtı. 

‘13-35 yaş arası gençler’
Protestocular panik içinde kaçmaya çalışırken bazıları başından vurularak yere yığıldı. Katliam anını kaydeden protestocuların video paylaşım sitelerine yükledikleri görüntülerde ölen kişilerin arasında küçük çocukların da olduğu, hastaneye götürülen bir kişinin de uçak savar füzesi ile başından vurulduğu görüldü. Yabancı ajanslarda olayda 15 kişinin öldüğü belirtilirken Reuters’a konuşan bir doktor, onlarca cesedin geldiğini söyledi. Doktor, “Sokaklarda yatan insanlar bize yardım etmemiz için yalvarıyordu. Burada bir katliam yaşandı” dedi.
Ayağından vurulan bir kişi telefonla AP’ye yaptığı açıklamada, bir güvenlik karargahının yanından geçtikleri sırada kalabalığa doğru ateş açıldığını anlattı. Kaddafi’nin keskin nişancıları dün de cenaze kaldıran kalabalığa  acımadı. Açılan ateş sonucunda 1 kişinin başından vurulduğu iddia edildi.
Libya’da yabancı gazetecilerin ülkeye girişinin yasaklanması nedeniyle yaşananlar görgü tanıklarının aktardıkları sayesinde izlenebiliyor. AP’ye konuşan Bingazili bir doktor hastaneye her gün başından ve göğsünden vurulmuş ölülerin ve yaralıların geldiğini söyledi. En az 200 ceset gördüğünü söyleyen doktor, bu kişilerin 13-35 yaş arasında olduğunu belirtti. Bingazili 53 yaşındaki Jamal Eddin Muhammed de protestocuların dışarı çıkmaya kortuğunu söyledi. “Güvenlik güçleri duvarların arkasına saklandı bazen geceleri kapılar açılıyor ve tanklar dışarı çıkıyor” dedi. 

Türkler de tutuklandı’
Bu arada önceki gün ‘ülkedeki istikrarı bozdukları iddiasıyla’ aralarında Türklerin de bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı. Resmi haber ajansı Jana tutuklananlar arasında Tunus, Mısır, Sudan, Filistin ve Suriye vatandaşları da olduğunu bildirdi.
Ülkenin önde gelen gelen yaklaşık 50 dini lideri ise, Reuters’a gönderdikleri açıklamada Libya’da,  güvenlik güçlerinden öldürmeye son vermelerini istedi. Libya’daki Türk vatandaşlarının tahliyesi için cumartesiden bu yana Türkiye’den gönderilen 3 uçak 543 yolcuyla geri dönerken bugün Türkiye’den ayrılacak 5 kişilik bir ekip 1500 kişilik kumanyayı  Bingazi’deki Türk elçiliğine götürecek.

Libya’dan AB’ye tehdit
Libya Cumhurbaşkanlığı dün kendisini eleştiren Avrupa’yı, “eylemlere destek olmayı kesmemesi halinde yasadışı göç için yapılan işbirliğinin askıya alınacağı” konusunda uyardı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, “Libya makamlarından şiddete başvurmak yerine halkın meşru beklentilerini karşılaması ve barışçı gösteri hakkına saygı göstermesini” istedi.

Ankara alarmda
Libya’da çıkan olaylar dün gece Ankara’yı alarma geçirdi. Dışişleri Bakanlığı’nda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla toplantı yapıldı. Toplantıya, Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Denizcilik Müsteşarlığı ve Türk Kızılayı’nın üst düzey yetkilileri katıldı.

Kaynak:
Bu haber toplam 4178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri