Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arap Baharı şimdi de İsrail'e sıçradı...

31.07.2011 19:15
İsrail’de yaklaşık 150 bin kişinin katıldığı gösterilerinde ''sosyal adalet'' çağrısı yapıldı.

İsrail’de Tel Aviv, Kudüs, Hayfa, Ber Şeva, Aşdod, Nasıra olmak üzere 11 değişik kentte eş zamanlı düzenlenen ve yaklaşık 150 bin kişinin katıldığı gösterilerinde ''sosyal adalet'' çağrısı yapıldı.

Gösterilere katılan binlerce kişi, Binyamin Netanyahu hükümetini protesto etti, hükümetten daha ucuz konut ve daha iyi yaşam koşulları talebinde bulundu.

İKİ HAFTA ÖNCE BAŞLAYAN PROTESTO BÜYÜDÜ

İki hafta kadar önce Dafni Leef adlı bir genç kızın, kiralık evinden çıkarılmasından sonra Tel Aviv'in bilinen caddelerinden Rothschild üzerinde bir çadır kurmasıyla başlayan protesto hareketi çığ gibi büyüyerek tüm ülkeye yayılmış, daha ucuz iskan talebiyle başlayan protesto gösterilerine anneler, aylardır toplu sözleşme gösterilerinde hükümetle uzlaşamayan doktorlar, öğrenci dernekleri ve en son işçi sendikaları ile ülkenin Arap vatandaşları da daha iyi yaşam koşulları talebiyle katılmıştı.

'SADAKA DEĞİL SOSYAL ADALET İSTİYORUZ'

Tel Aviv'de diğer kentlerle birlikte gece saat 21.00'de başlayan protestolarda Netanyahu'ya ''diktatör'' diye bağırıldı, ''sadaka değil, sosyal adalet istiyoruz'', ''hükümet halka, halk hükümete karşı'' sloganlarının atıldığı gösterilere katılanların sayısının 30 bini aştığı bildirildi.

Kudüs'te kent merkezinde Ben Yehuda Caddesi'nde toplanan en az 12 bin kişinin daha sonra Başbakan Netanyahu'nun resmi konutuna doğru yürüdükleri ifade edildi.

150 BİN KİŞİ KATILDI

Haber kanalları, polis kaynaklarına göre ülke çapındaki eşzamanlı protestolara katılanların sayısını çoğunluğu Tel Aviv'de olmak üzere 150 bin dolayında olarak verdi.

Organizatörlerin hiçbir siyasi aralarında görmek istemediklerini belirttikleri gösteriler için ikinci kez Başbakanlığı döneminde Netanyahu hükümetinin karşı karşıya bulunduğu ''en akut kriz'' tanımı yapılıyor.

'MADEM EKONOMİ İYİYE GİDİYOR'

Gösterilerle ilgili Jerusalem Post gazetesinde yapılan bir haber-yorumda, İsrail'de ekonominin güçlü olmasına, OECD ülkeleri arasında ekonomik büyümesi yüzde 5,2 ile en yüksek ülke olarak gösterilmesine, işsizlik oranının yüzde 5,7'lere gerilemesine rağmen insanların neden sokaklara döküldükleri incelendi.

GENÇLER ÖFKELİ

Haber-yorumda, ''Madem ekonomimiz görece iyi gidiyor, ülkenin her yerinde gösteri yapan gençler neden bu kadar haklı sorunları dile getiriyorlar? Ve belki daha da garibi, bu hafta tüm medyada zayıf ve savunmasız diye resmedilen hükümet, nasıl oluyor da bu kadar güvenli ve istikrarlı olabiliyor?'' diye soruldu. Yazıda bir muhalefet milletvekilinin sorunu şöyle ortaya koyduğu da belirtildi:

''Ekonominin böylesine güçlü olması, gençleri maruz kaldığı sorunlar nedeniyle daha da öfkelendiriyor. Ortada savaş durumu olduğunda halk fedakarlık yapma gereğini anlar. Ancak hem güneyde, hem de kuzeyde sükunet hüküm sürmesi, insanlara kendi durumlarını tartmaları, temel ihtiyaç maddeleri ve hizmetlerin sürekli artmasını ve hükümette bunlarla meşgul olan hiçbir parti bulunmamasını sorgulamaları için fırsat verdi.''

PARLAMENTO TATİLE GİRMESİN ÇAĞRISI

Öte yandan, İsrail muhalefetinin lideri Kadima Partisi Başkanı Tzipi Livni ile İsrail Parlamentosu'nun (Knesset) Başkanı Reuven Rivlin, yaz tatiline giren parlamentonun çalışmalarının, büyüyen sosyal protestolar nedeniyle uzatılmasını istediler.

Livni, ''Knesset'in tatile çıkma zamanı değil" diye konuşurken, Likudlu Rivlin de yarın Knesset'te çalışmaların devam edilmesine ilişkin bir önergenin görüşüleceğini söyledi. Kabine Sekreteri Zvi Hauser de Kanal 10 televizyonuna, Netanyahu hükümetinin dolaylı vergilerde indirim imkanını araştırdığını, ancak protestocuların sokaklara dökülmesine neden olan problemlerin hemen çözümünün mümkün olmadığını dile getirdi. Bu arada, doktorların da yarın ülke çapında genel greve başlayacakları belirtiliyor.

AA
 

Bu haber toplam 2430 defa okunmuştur
YAAA NEDENYUAHU FİLM TERS DÖNMEYE Mİ BAŞLADI
CONNECT
ELİN GARİBİNE ATARMISIN BOMBALARI İŞTE BÖYLE BAŞINA DÜŞER O BOMBALARI BABAN MI YAPTIRDI VATANDAŞINDAN TOPLADIĞIN VERGİLERLE BOMBA YAP KONU KOMŞUYA SALDIR MAHALLENİN EŞKİYASIMISIN NE HALT SIN AL İŞTE BOMBANINBÜYÜĞÜ ELİNDE PATLADI BUNLAR TATLI GÜNLERİN DUR BAKALIM DAHA NELER GELECEK O AKILSIZ BAŞINA ÇOK BİLMİŞ MOLOZ KAFAYA DAHA NELER GELECEK NELER NEREDEN Mİ BİLİYORUM EDİPTE BULMAYAN VARMI NE FİRAVUNLAR KARUNLAR NEMRUTLAR GELMİŞ GEÇMİŞ HA UZAĞA GİTME ŞOROPMUDUR NEDİR GÖZÜNÜN ÖNÜNDE KINAMAK İÇİN ASLA SÖYLEMİYORUM AMA İBRET AL İBRET BAK BURAYA YAZIYORUM FİLM TERS DÖNMEYE BAŞLADI UYAN YOKSA ÇIRPINDIKÇA BATACAKSIN BAK DEDİYDİ DERSİN
31 Temmuz 2011 Pazar 19:30
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri