Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arap Birliği İsrail'i kınadı

15.03.2015 23:41
Arap Birliği, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara yönelik 'ihlallere sessiz kalmaya devam eden' uluslararası toplumu kınadı.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada,"İsrail hapishaneleri ile işgal kamplarında Filistinlilerin kasıtlı tıbbi ihmale maruz bırakılmalarını ve yaşadıkları trajik durumları yakından incelemek üzere bir heyet göndermekten aciz kalan uluslararası toplumu kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Filistin Esirler ve Serbest Bırakılanlar Komisyonu'nun raporuna da yer verilerek, İsrail cezaevlerinde zor şartlar altında hayatını sürdüren 20'si kadın 230'u çocuk ve 180'inin durumu kritik en az bini hasta olmak üzere 6 bin 500'den fazla Filistinli tutuklu ve mahkumun olduğu bildirildi.

Komisyon raporunda, İsrail'in en büyük hapishanelerinden Ofer'de, her geçen gün artan tutuklu sayısı nedeniyle 800 Filistinlinin gıda, kışlık giyecek ve ilaç sıkıntısı çektiğine işaret ederek, "İşgal yönetimi, esirlere yönelik yakınlarının ziyaretleri engelleme, polis köpekleriyle gece baskınları, hasta tutukluları sağlık hizmetlerinden mahrum etme gibi bir dizi keyfi uygulamalar yapmaktadır"denildi.

Raporda ayrıca, İsrail'in son yıllarda yargılama yapmaksızın aralarında eski bakan ve milletvekillerinin de bulunduğu 65'ten fazla siyasiyi tutukladığı kaydedilerek, halihazırda 16 milletvekili ile 2 eski bakanın tutukluluğunun sürdüğü ve söz konusu uygulamaların uluslararası hukuka, demokratik, ahlaki ve insani değerlere aykırı olduğu kaydedildi.

Bu haber toplam 1272 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri