Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arap Birliği'nden Suriye'ye 3 gün süre

16.11.2011 22:31
Arap Birliği, Suriye yönetimini sivil halka yönelik sert muamelesini durdurması için 3 gün süre tanıdı, Şam rejimini "ekonomik yaptırımlar"la tehdit etti.

Dönem başkanı Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad bin Casım, Arap Birliği'nin Fas'ın Rabat kentindeki toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, "Arap Birliği, Suriye hükümetine sivil halka karşı kanlı bastırma politikasını durdurması için üç gün süre veriyor, ama Şam, Arap Birliği ile işbirliğine yanaşmazsa Suriye'ye karşı ekonomik yaptırımlar kabul edilecek" dedi.

Arap halkının sabrının tükendiğini dile getiren Katarlı bakan, "Suriye rejiminin bunun bir ültimatom olduğunu düşünmemesi için son bir şanstan söz etmek istemiyorum, ama neredeyse yolun sonuna geldik" diye konuştu.

Fas'ın başkenti Rabat'ta düzenlenen ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 4. toplantısının sonunda yayımlanan ortak bildiride de Suriye vatandaşlarına karşı uygulanan şiddet olaylarına ve kan akıtılmasına son verilmesi çağrısında bulunulmuş, sivillerin korunmasına yönelik acil tedbirler alınması gerektiği vurgulanmıştı.

Bu haber toplam 1608 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri