Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ARAPDER Türk-Arap Kongerisine Katıldı

28.12.2010 03:01
Yerli yabancı yüzlerce akademisyenin katıldığı kongreye katılan ARAPDER Başkanı Şükrü Kırboğa, kongrenin çok verimli geçtiğini Türkiye ve Arap ülkeleri arasında yüz yıla yakın bir süredir devam eden kopukluğun ve yabancılaşmanın giderilmesi yönünde ciddi

Ankara'da gerçekleşen ve Stratejik Düşünce Enstitüsü ile Kahire Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi'nin katılımıyla organize edilen “Arap-Türk Sosyal Bilimler Kongresi” 26 ülkeden toplam 230 kadar katılımcıyla gerçekleşti.
Yerli yabancı yüzlerce akademisyenin katıldığı kongreye katılan ARAPDER Başkanı Şükrü Kırboğa, kongrenin çok verimli geçtiğini Türkiye ve Arap ülkeleri arasında yüz yıla yakın bir süredir devam eden kopukluğun ve yabancılaşmanın giderilmesi yönünde ciddi adımlar atıldığını belirtti.
Bugün hem Arap dünyasında hem de Türk dünyasında sosyal bilimlerin önemli bir birikime ulaşmış olduğu belirten Kırboğa; Kongrede göze çarpan en önemli hususun iki ülke sosyal bilimcilerin bir ibirinden oldukça uzak oluşları ve biri birini anlayamamalarıydı. Bin yılı aşkın bir kültür ve tarih birlikteliğine rağmen anlaşabilmek için batı dillerini konuşmak zorunda kalmalarıydı dedi.
Kırboğa açıklamasında; “örneğin, Türkiye'de Suriye üzerine Suriye'deki sosyal bilimleri takip edecek kadar kimse Suriye'yi bilmemekte. Yanıbaşımızdaki bir ülkede, üstelik seksen yıl önce aynı ülkenin toprakları olduğumuz bir memleketin diline iyice uzaklaşmış bulunuyoruz. Bir dile uzaklaşmak o dilin konuşulduğu aleme de uzaklaşmak anlamına geliyor. Muhtemelen aynı şey Suriye'deki, Ürdün'deki sosyal bilimcilerden Türkiye ile ilgilenenler için de doğrudur.”
Kongre yöneticilerinden Prof.Dr. Yasin Aktay ve Arap akademisyenler ile görüş alış verişinde bulunduğunu belirten ARAPDER Başkanı Şükrü Kırboğa “kongere gerçekten çok verimli geçti, katkıda bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, böylesi organizasyonların artarak devam etmesini temenni ediyorum” dedi 

Kaynak:
Bu haber toplam 2414 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri