Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Arda Turan artık Galatasaraylı...'

27.07.2012 19:59
Arda Turan'ın Galatasaray'a transfer olacağı günlerdir konuluşuluyor. Vatan Gazetesi Yazarı Sanem Altan bu transfer söylentilerini kendi köşesinde değerlendirdi.

Vatan Gazetesi yazarlarından Sanem Altan, Arda Turan'ın Galatasaray'a transferi üzerine bir köşe yazısı yazdı...

Arda Turan'ın Türkiye'ye dönme sebeplerini dile getiren Altan, menajeri Ahmet Bulut ile yaptığı görüşmeyi de kaleme aldı.

İŞTE O YAZI...

Bazı haberler her defasında aynı şiddetle ilgili çeker…

Mesela yurtdışında futbol oynayan ama tekrar Türkiye’ye dönmek isyeten futbolcuların haberleri…

Çünkü kim olursa olsun hiçbiri rahatlıkla ‘dönmek istiyorum’ demez..

Hep bir sır, hep bir yalan vardır dönüş gerçekleşene kadar…

Nedeni hep merak ederim, bu genç adamları bu kadar baskı altında tutan şey nedir diye?

***

Kuşkusuz, Tuncay Şanlı Fenerbahçe’ye dönmek istiyor haberleri yazılıp çizilmesine rağmen, şu bunaltıcı kavurucu sıcak yaz günlerinin en heyecanlı transfer spekülasyonu; Arda Turan’ın G. Saray’la ilişkisi...

Arda iki günlük tatil için Çeşme’ye geldiğinde kendisini uzaktan da olsa gördüm.

Konuşmadım, başı oldukça kalabalık gözüküyordu ama yüzünde gerçekten huzurlu bir hâl vardı…

Tabii ki bu huzurlu hali merak ettim…

“Arda G. Saray’a geri dönüyor” haberlerini ilk okuduğumda açıkçası pek aklıma yatmamıştı...

A. Madrid’le UEFA Kupası şampiyonu olmuş, İspanya’da kendisini kanıtlamış, Türkiye’nin kısır ve insanı yoran suni tartışmalarından kurtulmuş, yılda 2.5 milyon Euro kazanan, dünya futbolunun 2 numaralı ligi olan La Liga’da kariyer inşa etme şansı bulunan Arda’nın G. Saray’a, tıpkı Hakan Şükür’ün Torino’dan dönmesi gibi döneceğini hiç düşünmemiştim açıkçası.

“Neden?” diye çok merak ettim ve menajeri Ahmet Bulut’la uzun bir konuşma yaptım..

Arda’nın yakın çevresi “Evet, Arda G. Saray’a dönmek istiyor” diyor ve “Çünkü…” diyorlar:

***

- Arda İspanya’ya büyük umutlarla gitti ama Atletico Madrid’in La Liga’da Real Madrid ile Barcelona’ya kafa tutma ihtimali yok denecek kadar az... Dolayısıyla Arda orada beklediği rekabet ortamını pek bulamadı.

- Türkiye’de her yerde “kral” muamelesi gören Arda, İspanya’da yıldız adaylarından biri sadece... O da İspanyol tarzına uyum sağlayamadı. Aradan bir yıl geçmesine rağmen, bir restoranda kendisine yemek sipariş edecek kadar bile İspanyolca öğrenemedi. Bu gidişle öğreneceği de yok.

- Arda giderken G. Saray, kümede kalmaktan son haftalarda kurtulmuş, Avrupa kupalarına gidemeyen, transferlerini doğru dürüst yapamamış, geleceği flu bir takımdı. Medya Arda’nın çok üzerine geliyordu. Oysa şimdi Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak katılacak; Hamit, Burak gibi Türk yıldızlarla kadrosunu kuvvetlendirmiş, önü çok açık bir takım...

- Arda için en önemli kriter, bir yıl önce son anda Madrid’e gittiği için kendisine gönül koyan Fatih Terim’in kendisiyle ilgili alacağı tavırdı. Nitekim o da en yakın arkadaşlarından olan Selçuk İnan aracılığıyla Terim’e haber yollayıp “Ben geri dönmek istiyorum, hoca ne der?” diye nabız yokluyor. Fatih Terim hemen bunun üstüne atlıyor deyim yerindeyse... Ve Nene ile imza atmak üzere olan Ünal Aysal’ı arayıp o transferi durduruyor.

Arda ile Fatih Terim yeniden buluşmayı bu kadar istiyor da, transfer neden gerçekleşmiyor peki?

Başta söylediğim gibi işte, bu tip haberlerde olan sessizlik, saklama, yalanlama bu haberde de aynen devam ediyor…

Benim anladığım şu:

- G. Saray, direkt olarak A. Madrid’in kapısına dayanırsa transfer rakamı belli: 24 milyon Euro... Çünkü Arda’nın mukavelesinde “24 milyon Euro’yu ödeyen takım Arda’yı alır” maddesi var.

- Bu nedenle G. Saray transferi “satranç” gibi yapmayı planlıyor. Önce Ahmet Bulut Madrid’e gidip “Arda’yı satacak mısınız?” dedi. Tabii ki “Hayır” karşılığını aldı. Bu noktadan sonra Arda devreye girecek ve G. Saray’dan nasıl gittiyse aynı şekilde G. Saray’a dönmenin yollarını arayacak. Teknik direktörü Simeone ile konuşacak, kulübün sahibi Gil Marin’le görüşecek ve “Ben ayrılmak istiyorum, burada yapamıyorum” diyecek.

- Çeşme eşrafının iddiasına göre İspanya’da futbolculara Türkiye’deki gibi “köle” muamelesi yapılmıyormuş. Bir futbolcu gitmek isterse kulübü bırakıyormuş. Burası pek aklıma yatmadı ama neyse!

- Arda gitmek istediğine kendi yöneticilerini ikna ettiği anda G.Saray ortaya çıkacak ve resmi teklifini yaparak Arda’yı mümkün olan en ucuz fiyata renklerine bağlamayı deneyecek. Arda 13 milyon Euro’ya gitmişti. En fazla aynı paraya geri almanın yollarını deneyecek G. Saray...

- “Altı üstü bir transfer işte, G. Saray niye bu kadar dolambaçlı yollara sapsın” diyenleriniz olabilir. Nitekim ben de öyle dedim. Ama Burak’ı ta Moskova’lardan alan, Hamit için F.Bahçe devreye girdikten sonra son anda devreye girip transferi gerçekleştiren G. Saray’ın bu sezonki tarzı buymuş.

Bu arada işin “duygusal” kısmını da merak ettim...

- Evlilik planları yaptığı kız arkadaşı Sinem Kobal da kesin olarak Türkiye’ye dönmek istiyormuş.

- A. Madrid’den 2.5 milyon Euro alan Arda, G.Saray’a dönerse ve bir sezonda 40 maç oynarsa yılda takribi 4 milyon Euro kazanacak.

Şartlar buyken Arda G.Saray’a dönebilecek mi, bilemem ama Çeşme’deki yakın çevresine kalırsa ve gördüğüm huzurlu yüze bakarsak:

“Arda artık G.Saraylı...” 

Bu haber toplam 2814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri